<anforande>
<dok_hangar_id>2779914</dok_hangar_id>
<dok_id>GZ0986</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2011/12:86 Onsdagen den 21 mars</dok_titel>
<dok_rm>2011/12</dok_rm>
<dok_nummer>86</dok_nummer>
<dok_datum>2012-03-21 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 9 §) Familjerätt (forts. CU16)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>48ABA304-E705-45B5-9FFE-AF6EC15CA8AC</anforande_id>
<anforande_nummer>134</anforande_nummer>
<talare>OTTO VON ARNOLD (KD) replik</talare>
<parti>KD</parti>
<anforandetext>
Herr talman! När det gäller barnperspektivet och frågan om flera vårdnadshavare är det precis som jag sade att frågan är om vi behöver ha någon lagstiftning på den sidan. Om vi behöver ha det kräver det en ganska noggrann genomgång, för det är inte bara själva vårdnadshavandet som är viktigt. Vi måste även titta på ärvdabalken.
Det kan bli ganska komplicerat om vi måste ta reda på vilka av vårdnadshavarna som är de biologiska föräldrarna, för man kan kanske tänka sig det fallet att man har fler än två föräldrar. Jag vet inte om det är någonting som man inom socialdemokratin tänker på, men det är en naturlig konsekvens om man ska ha flera vårdnadshavare. Det här systemet är ganska konsistent i hela den här lagstiftningen.
Säger man A i den ena delen av systemet måste man säga B i den andra. Det är väldigt lätt, tror jag, att man vinner poäng ute i samhället på att gå ut och säga att man ska underlätta för den ena eller andra gruppen. Men man tänker kanske inte på att hela systemet hänger ihop. Det är också det som gör att det tar så lång tid att utreda de här olika bitarna.
Så, Hannah Bergstedt, jag tror att man i de här sammanhangen får inse att vi har haft mänskliga relationer i några miljoner år. Givetvis ska vi hela tiden vara moderna, men vi måste också låta det här ta sin tid. Det kommer det att göra, för vi kan inte ändra på det hur lätt som helst. Men viljan finns. Vi lyssnar gärna. Vi har väl en debatt om ett år igen, och då kan vi se om det finns några nyheter.
</anforandetext>
<intressent_id>0241675049710</intressent_id>
<rel_dok_id>GZ01CU16</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2012-10-30 13:26:22</systemdatum>
<systemnyckel>301726</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GZ0986/#anf134</protokoll_url_www>
</anforande>
