<anforande>
<dok_hangar_id>2779914</dok_hangar_id>
<dok_id>GZ0986</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2011/12:86 Onsdagen den 21 mars</dok_titel>
<dok_rm>2011/12</dok_rm>
<dok_nummer>86</dok_nummer>
<dok_datum>2012-03-21 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 9 §) Familjerätt (forts. CU16)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>B1BA1274-8510-4DA0-A12F-35FC694C7BB2</anforande_id>
<anforande_nummer>126</anforande_nummer>
<talare>JAN LINDHOLM (MP) replik</talare>
<parti>MP</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jan Ertsborn spelade en väldigt aktiv och konstruktiv roll i utskottets arbete under förra mandatperioden med den könsneutrala äktenskapslagstiftningen. Aktiv och konstruktiv är ju Jan Ertsborn hela tiden i utskottet, vill jag lägga till. Just därför väljer jag att ställa min fråga nu.
Jag försökte i den senare delen av mitt anförande förklara att jag förstår alla de problem som finns med det yrkande som finns i motionen från Hans Linde om att Sverige skulle verka för att den lagstiftning vi har skulle få ett inflytande på hur man hanterar samkönade äktenskap inom EU. Det jag egentligen vill, vilket kanske är en ganska ovanlig begäran, är att Jan Ertsborn ska förklara att jag har fel i det sätt på vilket jag tolkar avslaget.
Det finns så många krafter inom EU. Jag tänker framför allt på Heliga stolen, alltså Vatikanen, som verkar för att långsiktigt driva värdeförändringar inom EU. Jag menar att vi från Sverige måste stå upp för våra värderingar. Förändringen i äktenskapslagstiftningen handlar ju verkligen om en stor värdeförskjutning i vårt land, och då måste vi stå för det.
Jag frågade så där lite retoriskt om ni från allianspartierna inte längre står för den lagstiftningen, och det var väl kanske att dra det lite väl långt. Men jag skulle vilja höra att det inte är den slutsats som jag drar som man ska dra av det här, utan att ni fortfarande står för de värderingarna och arbetar för att de ska kunna leva även i ett land som är med i EU.
</anforandetext>
<intressent_id>0641486384014</intressent_id>
<rel_dok_id>GZ01CU16</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2012-10-30 13:26:22</systemdatum>
<systemnyckel>301718</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GZ0986/#anf126</protokoll_url_www>
</anforande>
