<anforande>
<dok_hangar_id>2776659</dok_hangar_id>
<dok_id>GZ0979</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2011/12:79 Torsdagen den 1 mars</dok_titel>
<dok_rm>2011/12</dok_rm>
<dok_nummer>79</dok_nummer>
<dok_datum>2012-03-01 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 13 §) Mineralpolitiska frågor (forts. NU14)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>35B49042-E375-4A28-B28C-7B19A54380C2</anforande_id>
<anforande_nummer>113</anforande_nummer>
<talare>MATS ODELL (KD) replik</talare>
<parti>KD</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Vi tyckte att ni hade en del onödigt slängiga skrivningar som mest var politisk retorik.
Vi har med det mesta, och som jag sade, när det gäller att regeringen inte får vara saktfärdig skriver vi: "Avslutningsvis vill vi understryka vikten av att regeringen skyndsamt hanterar det vi har anfört ovan."
Om du, Karin Åström, går igenom er text och jämför med vår kommer du att se att vi har allting med. Jag hoppas mot den här bakgrunden att vi ska kunna fullfölja det som jag och Lars Johansson diskuterar, nämligen att vi vill jobba tillsammans. Det här är en så viktig sak, och det är en väldigt positiv signal om vi kan vara eniga.
Vi gjorde nyligen ett bra besök i det nygamla Gruvsverige där man nu öppnar gruvor igen i Dalarna, Värmland och Bergslagen. Jag tycker att det blev en samstämmighet då. Låt oss bygga vidare på den!
Vi tillstyrker er motion, delvis, utom de här, som vi tycker, lite onödiga slängarna. Vi har samma inriktning att här får man icke dra benen efter sig. Det är en snabb process som nu pågår. Det är miljarder som investeras av privat kapital i de här regionerna, och det är viktigt att vi får snabba och tydliga besked.
Tänk om vi tillsammans kunde säga att nu sätter vi oss ned och jobbar med detta och lägger manken till så att det blir tydliga besked som kan leda till det som Karin Åström pratar om, nämligen att vi går vidare och kommer längre så att mineralindustrin kan känna att här finns en bred samstämmighet om hur det här ska hanteras.
Vi har lite olika uppfattningar när det gäller om man ska förbjuda uranbrytning eller inte. Vi säger att ska den förekomma ska den vara sådan att den accepteras av de närboende.
Låt oss titta på det som förenar mer än det som skiljer i det här avseendet!
</anforandetext>
<intressent_id>0700424025906</intressent_id>
<rel_dok_id>GZ01NU14</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2012-10-30 10:58:03</systemdatum>
<systemnyckel>300923</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GZ0979/#anf113</protokoll_url_www>
</anforande>
