<anforande>
<dok_hangar_id>2774795</dok_hangar_id>
<dok_id>GZ0974</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2011/12:74 Onsdagen den 22 februari</dok_titel>
<dok_rm>2011/12</dok_rm>
<dok_nummer>74</dok_nummer>
<dok_datum>2012-02-22 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Barnfattigdom</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>52841B81-FF9E-4A91-A1E1-1BDB1C3AA01C</anforande_id>
<anforande_nummer>103</anforande_nummer>
<talare>MARIA LUNDQVIST-BRÖMSTER (FP) replik</talare>
<parti>FP</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Vi börjar med glasögonen. Det är precis som Eva Olofsson säger. Man kan faktiskt gå till socialtjänsten och söka försörjningsstöd, men det är inte alla som vill gå till socialtjänsten. Jag har själv jobbat som socialsekreterare, och jag vet att om man har barnperspektivet borde man kunna ta med den bedömningen när man bifaller försörjningsstödet.
På det senaste landsmötet tog vi från vår sida ett beslut om att det ska finnas nationella riktlinjer när det gäller rätten till glasögon för barn. Det är svaret på frågorna om glasögon.
Du tog också upp frågan om ensamstående mammor och möjligheten att få hjälp hemma av en barnskötare. Det fanns en gång i tiden barnsamariter som jobbade i kommunerna och som kom hem. Jag hade själv möjligheten att få den resursen när jag hade småbarn. Ibland kan det faktiskt vara så att båda föräldrarna måste jobba, även om man inte är ensamstående. Om inte jag helt missminner mig har vi utökat möjligheten för anhöriga att gå in och begära tillfällig föräldrapenning. Men många har ju inte nära anhöriga i närheten.
Jag kan inte svara att jag vill lagstifta om den frågan. Vi har inte diskuterat den så, men jag tycker att det är en del i servicen som man också måste beakta om man tycker att det är viktigt att människor ska slippa utanförskapet och ha en möjlighet att komma ut på arbetsmarknaden. Men det är mycket jag tycker att man kan göra i kommunen.
När det gäller trygghetssystemen tycker jag naturligtvis att det finns mer att göra. Det säger socialförsäkringsutskottet i sitt yttrande. Och när det gäller a-kassan vill vi i Folkpartiet ha en allmän arbetslöshetsförsäkring eftersom vi har en allmän sjukförsäkring.
</anforandetext>
<intressent_id>0240128497814</intressent_id>
<rel_dok_id>GZ01SoU8</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2012-10-30 09:13:08</systemdatum>
<systemnyckel>300528</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GZ0974/#anf103</protokoll_url_www>
</anforande>
