<anforande>
<dok_hangar_id>2762129</dok_hangar_id>
<dok_id>GZ0952</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2011/12:52 Tisdagen den 20 december</dok_titel>
<dok_rm>2011/12</dok_rm>
<dok_nummer>52</dok_nummer>
<dok_datum>2011-12-20 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till förordning om riktlinjer för transeuropeiska energiinfrastrukturer</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>D340975C-30C7-41A4-9855-FC4D8B14D2AB</anforande_id>
<anforande_nummer>57</anforande_nummer>
<talare>CECILIE TENFJORD-TOFTBY (M) replik</talare>
<parti>M</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Den nationella kompetensen ska respekteras. I den nationella kompetensen ingår den nationella lagstiftningen.
När det gäller vad som händer med tillståndsprocessen, och även jag har högt förtroende för våra tjänstemän inom de berörda myndigheterna, tror jag att det finns utrymme för att effektivisera. Men det är en helt annan debatt än den som vi har i dag.
De projekt som ska ingå i de projekt som ska delfinansieras av EU måste kvala in. De måste kvalificera sig för att över huvud taget få vara med i det projekt som vi talar om i dag. Det betyder att innan Sverige skickar in ett projekt till EU kommer vi förhoppningsvis, och det utgår jag ifrån, att vara mycket väl medvetna om vilka projekt som vi skickar in i processen.
När det gäller treårsfristen kan jag inte annat än hänvisa till det som står om den nationella kompetensen. Vi har varit väldigt angelägna om att understryka i utskottets utlåtande att den nationella lagstiftningen ska gälla även i fortsättningen. Någon annan åsikt har inte vi i majoriteten i utskottet.
</anforandetext>
<intressent_id>010343930918</intressent_id>
<rel_dok_id>GZ01NU15</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2012-10-30 01:42:21</systemdatum>
<systemnyckel>299072</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GZ0952/#anf57</protokoll_url_www>
</anforande>
