<anforande>
<dok_hangar_id>2728766</dok_hangar_id>
<dok_id>GZ095</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2011/12:5 Onsdagen den 21 september</dok_titel>
<dok_rm>2011/12</dok_rm>
<dok_nummer>5</dok_nummer>
<dok_datum>2011-09-21 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>D16A74D5-F6FD-4F0D-9777-8E3601CD65F9</anforande_id>
<anforande_nummer>23</anforande_nummer>
<talare>KERSTIN LUNDGREN (C) replik</talare>
<parti>C</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag tror att vi från svensk sida ändå kan vara hyfsat stolta över vårt sätt att jobba. Vi jobbar på olika sätt för att försöka öka människors möjligheter att komma till Sverige och för att ha en generös flyktingpolitik - vilket vi är överens om - i syfte att göra det möjligt för människor att komma hit samt med att titta på möjligheterna när det gäller visum och legalisering och möjligheterna för utsatta människor att få skydd om det är politisk förföljelse eller om man agerat så att man riskerar att drabbas av tortyr, fängelse eller omänsklig behandling. 
Det här är naturligtvis en viktig del. Men sedan är inte alla länder eniga om hur vi ska jobba. Det är också en verklighet som vi har. Vår röst måste finnas där, och vår röst finns och är med när det gäller att försöka påverka och förändra. Det må gälla Vitryssland eller södra Medelhavet. Vi har alltså skäl att finnas där och stötta människor. 
Vi måste också vara beredda att tala med personer som vi inte gillar just för att försöka påverka och försöka förändra. Men detta innebär inte att vi gillar deras politik eller att vi stöttar dem som regim. Det är det, herr talman, som jag vill göra tydligt.
</anforandetext>
<intressent_id>0155487380917</intressent_id>
<rel_dok_id>GZ01UFöU1</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2011-09-21 16:54:11</systemdatum>
<systemnyckel>283743</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GZ095/#anf23</protokoll_url_www>
</anforande>
