<anforande>
<dok_hangar_id>2792549</dok_hangar_id>
<dok_id>GZ09127</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2011/12:127 Måndagen den 11 juni</dok_titel>
<dok_rm>2011/12</dok_rm>
<dok_nummer>127</dok_nummer>
<dok_datum>2012-06-11 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Litteratur, språk, läsande och bibliotek</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>CAFF9897-5670-465B-A373-6E51D1459193</anforande_id>
<anforande_nummer>78</anforande_nummer>
<talare>TINA EHN (MP) replik</talare>
<parti>MP</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Också jag gillar Christer Nylanders sätt att hålla anföranden. Men nu ska vi inte vara så positivt inställda till varandra, har vi fått veta, så jag går över till kritiken.
Även om Christer säger att de ofta förknippas med skolpolitik och att de pratar mycket om skolpolitik i Folkpartiet - det vet vi allihop - är jag inte speciellt imponerad av den skolpolitiken utifrån ett estetiskt perspektiv. Jag tycker att det saknas en viktig grund för kulturen och kulturens roll inom skolan och utbildningssystemen. Det har jag även påtalat för utbildningsministern i en interpellationsdebatt.
Jag tycker att vi behöver lyfta upp det här mer. Därför är det bra när Christer försvarar att man har infört en skolbibliotekslag. Det är en väldigt viktig lag, tycker även jag. Sedan är det otroligt mycket som fattas i den lagen, och det är otroligt mycket som svajar och som är otydligt. Om jag inte är felunderrättad kommer det en rapport i morgon om hur det ser ut med det, och det kan bli intressant att följa för flera av oss inför vidare debatter.
Jag har hört att det är ungefär 250 000 elever i Sverige som inte har tillgång till skolbibliotek. Ungefär 25 procent av de skolbibliotek som finns i kommunala skolor saknar personal över huvud taget, och endast 8 procent har utbildad bibliotekspersonal. Här måste vi göra ett otroligt språng, och jag tror nog att Christer har de ambitionerna. Men det krävs ganska mycket politik. Det saknas naturligtvis också skolbibliotek och personal i friskolorna.
Vi har en stor och viktig uppgift att lösa. Jag undrar hur Christer ser på det, för det ligger också under Skolverkets uppdrag.
</anforandetext>
<intressent_id>0154189076919</intressent_id>
<rel_dok_id>GZ01KrU7</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2012-10-31 05:11:42</systemdatum>
<systemnyckel>305543</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GZ09127/#anf78</protokoll_url_www>
</anforande>
