<anforande>
<dok_hangar_id>2789024</dok_hangar_id>
<dok_id>GZ09112</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2011/12:112 Torsdagen den 10 maj</dok_titel>
<dok_rm>2011/12</dok_rm>
<dok_nummer>112</dok_nummer>
<dok_datum>2012-05-10 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Grundskolan</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>8BDCE37A-B0D0-440C-99AF-2E59D9F195A1</anforande_id>
<anforande_nummer>130</anforande_nummer>
<talare>MARGARETA PÅLSSON (M) replik</talare>
<parti>M</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Vi hör Miljöpartiets representant uttrycka sin oro för studie- och yrkesvägledare. Jag delar den oron. Som jag sade i mitt anförande har jag stött på studie- och yrkesvägledare som inte vet hur det fungerar i det nya gymnasiet. Om elever på deras skola har tillgång till dem, vilket vi hoppas och förutsätter, har de fått helt felaktig information. Det är faktiskt inte klokt.
Vad ska man då göra? De flesta partier funderar just nu över hur vi vill ha utbildningspolitiken inför nästa mandatperiod. Vi har en arbetsgrupp där vi diskuterar dessa frågor. Jag tror att vi måste ha fler studie- och yrkesvägledare. Jag tror att vi måste kompetensutbilda dem. Jag tror att vi måste få våra rektorer att inse vikten av att vi har studie- och yrkesvägledare rätt igenom hela skolsystemet, utom i förskoleklasserna.
Vi har gjort en del. Vi har infört en obligatorisk rektorsutbildning där de får kunskap bland annat om detta. Vi har ett rektorslyft. Vi har haft och har lärarlyft. Personligen skulle jag kunna tänka mig ett "syvlyft". Vi måste, som sagt, få fler studie- och yrkesvägledare, och eleverna måste tidigt, redan i grundskolan, få information. Dagens yrken är mycket mer abstrakta än förr. Inte heller föräldrarna vet riktigt vad yrkena innebär. Många av våra elever i dagens skola kommer att jobba med någonting som vi inte ens hört talas om.
</anforandetext>
<intressent_id>039655712615</intressent_id>
<rel_dok_id>GZ01UbU14</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2012-10-30 23:47:32</systemdatum>
<systemnyckel>304277</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GZ09112/#anf130</protokoll_url_www>
</anforande>
