<anforande>
<dok_hangar_id>2788804</dok_hangar_id>
<dok_id>GZ09111</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2011/12:111 Onsdagen den 9 maj</dok_titel>
<dok_rm>2011/12</dok_rm>
<dok_nummer>111</dok_nummer>
<dok_datum>2012-05-09 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 14 §) Energifärdplan för 2050 (forts. NU20)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>A5A4548B-3003-4607-A748-6C3605FECF16</anforande_id>
<anforande_nummer>99</anforande_nummer>
<talare>HELENA LINDAHL (C) replik</talare>
<parti>C</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag kan bara konstatera att kärnkraften inte byggs ut i Sverige i dag. Däremot byggs det förnybara ut. Det är ett svar på dina frågor till mig, Lise Nordin. 
Sedan håller jag inte med om att det förnybara inte växer och att det skulle gå bakåt. Dessa siffror skulle jag gärna vilja att Lise Nordin presenterar för mig. Det är främmande för mig med tanke på den information som jag fick senast i går, inte bara om vindkraften. Var skulle den informationen komma från? Är det regeringen själv som säger att man backar när det gäller utvecklingen av det förnybara? Jag tror inte på dessa siffror. 
När vi nu talar om Europa och Energifärdplan för 2050 kan jag säga att jag vet att den svenska regeringen i förhandlingar förordar framför allt utbyggnad av det förnybara. Det tycker jag att jag känner mig rätt trygg med. Jag tycker att det är bra att Sverige har en sådan hållning. 
Som jag sade i mitt anförande har EU-kommissionen utmålat olika scenarier och förordar bland annat CCS-teknik, kärnkraft och annat, medan den svenska regeringen förordar en utbyggnad av det hållbara och det förnybara. 
</anforandetext>
<intressent_id>084624777218</intressent_id>
<rel_dok_id>GZ01NU20</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2012-10-30 23:25:18</systemdatum>
<systemnyckel>304128</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GZ09111/#anf99</protokoll_url_www>
</anforande>
