<anforande>
<dok_hangar_id>2788804</dok_hangar_id>
<dok_id>GZ09111</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2011/12:111 Onsdagen den 9 maj</dok_titel>
<dok_rm>2011/12</dok_rm>
<dok_nummer>111</dok_nummer>
<dok_datum>2012-05-09 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 14 §) Energifärdplan för 2050 (forts. NU20)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>C52E9A94-440E-4B79-A4F9-CFBE5829B25C</anforande_id>
<anforande_nummer>104</anforande_nummer>
<talare>CECILIE TENFJORD-TOFTBY (M) replik</talare>
<parti>M</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Återigen måste jag svara Lise Nordin att vi i alliansregeringen har en bred, väl förankrad energiöverenskommelse och en klimatöverenskommelse som tydligt visar hur vi vill att utvecklingen ska se ut. Vi ska ha vattenkraft. Vi ska ha nya förnybara energikällor. Vi har också öppnat för ny produktion av kärnkraft om det är ekonomiskt genomförbart.
Jag har läst en debattartikel som Lise Nordin har skrivit och som hon tagit upp tidigare här i sitt anförande. Där står det att en majoritet, 44 procent, av Sveriges invånare nu är mot kärnkraft. 100 - 44 blir för mig 56. Jag tror att Lise Nordins kunskaper i räkning kanske borde kunna förbättras lite grann här.
Knäckfrågan i svensk energipolitik har varit kärnkraften; så är det. I partiledardebatten i söndags blev det väldigt tydligt att vi på allianssidan har en överenskommelse i energifrågorna. Vi talar om vad vi vill och är tydliga med det. 
På oppositionssidan känns det lite vagare, så när det gäller tydliga besked tror jag att oppositionen har en hemläxa att göra. Stefan Löfven öppnade upp och sade att det framtida energibehovet ska avgöra om ny kärnkraft ska byggas i Sverige. Jag har inte hört några större protester vare sig från Miljöpartiet eller från Vänsterpartiet när det gäller detta. Men jag utgår från att både Miljöpartiet och Vänsterpartiet förutsätter att Stefan Löfvens utredning om hur mycket energi som kommer att behövas visar att kärnkraft inte kommer att behöva byggas.
Hur ser den rödgröna energiöverenskommelsen ut om Stefan Löfven skulle komma till slutsatsen att vi kommer att behöva ny kärnkraft? Kommer ni då att stödja ett regeringsalternativ med Socialdemokraterna?
</anforandetext>
<intressent_id>010343930918</intressent_id>
<rel_dok_id>GZ01NU20</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2012-10-30 23:25:18</systemdatum>
<systemnyckel>304133</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GZ09111/#anf104</protokoll_url_www>
</anforande>
