<anforande>
<dok_hangar_id>2787978</dok_hangar_id>
<dok_id>GZ09107</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2011/12:107 Onsdagen den 2 maj</dok_titel>
<dok_rm>2011/12</dok_rm>
<dok_nummer>107</dok_nummer>
<dok_datum>2012-05-02 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Landsbygdspolitik m.m.</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>012C8A42-4B7A-46C3-8EC8-D9B64B741D94</anforande_id>
<anforande_nummer>62</anforande_nummer>
<talare>JENS HOLM (V) replik</talare>
<parti>V</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Forskningen på Lantbruksuniversitetet finansieras ju delvis av pengar från handelsgödselskatten. Det fina med handelsgödselskatten är att den har dragit in 400-500 miljoner kronor varje år, som bland annat kan gå till att finansiera jordbruks- och miljöforskning på Lantbruksuniversitetet. Det är de pengarna som nu är slut eftersom ni har avskaffat den skatten.
Ni i Folkpartiet är mer än välkomna att göra upp med oss rödgröna, så att vi kan införa en skatt på handelsgödsel som både gör att utsläppen kan gå ned och att vi kan finansiera viktig miljöverksamhet, såsom forskning vid Lantbruksuniversitetet. Är det något som Folkpartiet är berett att göra?
Vad gäller subventionerna blir det konstigt. Nina Lundström säger att de subventioner man vill avskaffa är på EU-nivå, men på svensk nivå vill ni införa nya subventioner. Och det är inga små subventioner - det handlar om hundratals miljoner kronor till livsmedelsindustrin och grisindustrin, som inte medför något miljömässigt mervärde. Jag kan tycka att subventioner kan vara bra, men då ska de innebära ett mervärde för miljön och klimatet. 
</anforandetext>
<intressent_id>0216534495014</intressent_id>
<rel_dok_id>GZ01MJU17</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2012-10-30 21:28:39</systemdatum>
<systemnyckel>303678</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GZ09107/#anf62</protokoll_url_www>
</anforande>
