<anforande>
<dok_hangar_id>2696989</dok_hangar_id>
<dok_id>GY0993</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2010/11:93 Torsdagen den 28 april</dok_titel>
<dok_rm>2010/11</dok_rm>
<dok_nummer>93</dok_nummer>
<dok_datum>2011-04-28 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Cykelfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>4DB8943F-6BA2-4B8F-9A4A-D9F476CBFE9E</anforande_id>
<anforande_nummer>12</anforande_nummer>
<talare>SIV HOLMA (V) replik</talare>
<parti>V</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag ställde en fråga till Lotta Finstorp i mitt anförande. Jag frågade om hon var beredd att driva frågan att höja Trafikverkets cykelanslag som i dag ligger på ynka 80 miljoner.
Det är viktigt att den nationella nivån tar ett ansvar för att få cykelfrågorna högre upp på den politiska agendan. Därför har vi ett förslag om att man skulle kunna införa ett statsbidrag motsvarande 50 procent av anläggningskostnaderna för cykelbanor som kommunerna kunde ansöka om. Det är ett gammalt klassiskt sätt för staten att stimulera och se till att det görs mer på den lokala nivån. Det är inte något nytt. Det handlar inte om att peka finger eller detaljstyra. Det är ett sätt att stimulera så att saker och ting kommer i gång.
I betänkandet läste jag hur mycket man har satsat. År 2009 satsade man på att bygga 150 kilometer gång- och cykelvägar och 14 planskilda korsningar. Det är egentligen alldeles för lite med tanke på vad som behöver göras. Det görs en del, men det behöver göras mer.
Är Lotta Finstorp beredd att se till att saker och ting börjar hända snabbare så att vi inte behöver vänta till 2013?
</anforandetext>
<intressent_id>0395416536118</intressent_id>
<rel_dok_id>GY01TU21</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2011-04-28 21:20:46</systemdatum>
<systemnyckel>279340</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GY0993/#anf12</protokoll_url_www>
</anforande>
