<anforande>
<dok_hangar_id>2686958</dok_hangar_id>
<dok_id>GY0987</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2010/11:87 Onsdagen den 13 april</dok_titel>
<dok_rm>2010/11</dok_rm>
<dok_nummer>87</dok_nummer>
<dok_datum>2011-04-13 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Trafiksäkerhet</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>379F46A1-324F-446B-B8D5-9DFDB682FACA</anforande_id>
<anforande_nummer>199</anforande_nummer>
<talare>SIV HOLMA (V) replik</talare>
<parti>V</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag uppfattar svaret på följande sätt: Det finns inte någon ordentlig uppföljning av beslutet från 2007, när man gjorde de här förändringarna av hastighetsgränserna. Jag skulle vilja skicka med Eliza Roszkowska Öberg de här frågorna, för de är oerhört viktiga.
När det gäller att man använder sig av eko-körning och så vidare kan jag säga att jag känner till det  lite grann. Men det har ju visat sig att CO2-utsläppen, trots alla de åtgärder som man har vidtagit, totalt sett har ökat. Det har ju visat sig att de åtgärderna som är vidtagna inte har fått den effekt som man hade önskat sig. Därför ser jag brett på trafiksäkerheten.
Att den tunga vägtrafiken ökar på vägarna har ju sin betydelse. Man behöver bara själv använda sig av bil i mina trakter så ser man att lastbilstrafiken har ökat väsentligt de senaste åren. Det beror bland annat på det som vi har diskuterat förut, att järnvägstrafiken inte har den säkerheten att man får komma från det ena stället till det andra. Samma sak gäller för gods.
Jag tycker att det här är ett brett och viktigt medvetande att ta med sig för att få en ändring till stånd.
</anforandetext>
<intressent_id>0395416536118</intressent_id>
<rel_dok_id>GY01TU18</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2011-04-14 05:27:22</systemdatum>
<systemnyckel>278772</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GY0987/#anf199</protokoll_url_www>
</anforande>
