<anforande>
<dok_hangar_id>2684617</dok_hangar_id>
<dok_id>GY0980</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2010/11:80 Torsdagen den 31 mars</dok_titel>
<dok_rm>2010/11</dok_rm>
<dok_nummer>80</dok_nummer>
<dok_datum>2011-03-31 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Högskolan</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>57541D5D-C6E6-45D3-BC8F-0DF24EF60802</anforande_id>
<anforande_nummer>24</anforande_nummer>
<talare>LOUISE MALMSTRÖM (S) replik</talare>
<parti>S</parti>
<anforandetext>
Herr talman! När vi satt i regeringsställning arbetade vi aktivt för att ta till vara all begåvning. Jag tänker inte slå mig för bröstet och säga att vi lyckades med detta fullt ut, men vi minskade långsamt snedrekryteringen, och vi hade en rad strategier för att bredda rekryteringen. Ni tog bort de flesta av dem för att ni menade att de var orättvisa och svårgenomträngliga. Sedan har ni backat på vissa punkter, och nu tycker jag att det har blivit rörigt och svårgenomträngligt.
Det är naturligtvis bra att ni lyssnar och tar till er. Men jag undrar om ens du själv kan reda ut vad som gäller för den som har ett åtta år gammalt gymnasiebetyg och vill slå ihop det med ett nytt komvuxbetyg. Man har ju haft stora problem med att få göra det. Vad gäller om man vill ta sig från yrkeshögskola till högskola, till exempel? Har man en chans om man kommer från folkhögskola och vill ta sig vidare till högskolan? 
Jag tycker att det rörigt, och jag tror att studenterna tycker att det är ännu mer rörigt.
</anforandetext>
<intressent_id>0203334943718</intressent_id>
<rel_dok_id>GY01UbU11</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2011-03-31 19:33:16</systemdatum>
<systemnyckel>277823</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GY0980/#anf24</protokoll_url_www>
</anforande>
