<anforande>
<dok_hangar_id>2458935</dok_hangar_id>
<dok_id>GY0973</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2010/11:73 Onsdagen den 16 mars</dok_titel>
<dok_rm>2010/11</dok_rm>
<dok_nummer>73</dok_nummer>
<dok_datum>2011-03-16 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 9 §) Kultur och fritid för barn och unga (forts. KrU6)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>2765B252-1866-4576-8267-FF21ACFAFA1D</anforande_id>
<anforande_nummer>145</anforande_nummer>
<talare>ANDERS FLANKING (C) replik</talare>
<parti>C</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Nu var det inte Centerpartiet som hade lagt fram förslaget om gymnasiet, utan jag sade att vi pratade om en utökning när det gällde förskolan. Frågan om hur det ska gå till kanske ska ställas till rätt person.
Skapande skola är ett tillskott just för kulturverksamheten bland barn och unga ute i kommunerna. Som jag sade förut är det i 97 procent av kommunerna där de kommunala skolorna har sökt pengar från Skapande skola, vilket visar att man upplever att det har stor betydelse för verksamhet på kulturområdet för just barn och unga, vilket jag tror att alla som har vittnat här tycker är viktigt.
Om Isak From och jag styrde i de kommuner som har dragit ned och minskat anslaget till kultur hade vi kanske protesterat mot det - så kan det säkert vara. Men det handlar om prioriteringar som de gör, och samtidigt har vi en samverkansmodell som gör att man kan prioritera med resurser ute i regioner när det gäller medel för kulturverksamhet.
Jag tror att det är farligt att utmåla Sveriges kommuner som offer. Det är tuff situation ekonomiskt. Men vi vet att det från regeringen i ett par omgångar och härifrån har anslagits extra resurser till kommunerna. Samtidigt har kommunerna egen beskattningsrätt.
Jag har varit kommunstyrelseordförande i nio år. Jag har aldrig betraktat den kommunala budgeten som ett resultat av att man skulle vara någon sorts offer gentemot staten. Nog har man ibland tyckt att man kunde ha fått lite mer. Men man kan också ställa en fråga till Isak From. Vi vet att ni exempelvis hade velat ta bort sänkningen av arbetsgivaravgiften för unga. Även det hade drabbat den kommunala ekonomin, och då hade vi också fått dra ned ytterligare resurser på kommunerna.
Man kan hålla på och diskutera hur man ska tillföra kommunerna resurser. Men man är inte helt beroende av de statliga resurserna utan har egen beskattningsrätt och gör sina egna prioriteringar.
</anforandetext>
<intressent_id>082878762718</intressent_id>
<rel_dok_id>GY01KrU6</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2011-03-17 05:13:11</systemdatum>
<systemnyckel>277214</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GY0973/#anf145</protokoll_url_www>
</anforande>
