<anforande>
<dok_hangar_id>2446555</dok_hangar_id>
<dok_id>GY0966</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2010/11:66 Torsdagen den 3 mars</dok_titel>
<dok_rm>2010/11</dok_rm>
<dok_nummer>66</dok_nummer>
<dok_datum>2011-03-03 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Associationsrättsliga frågor m.m.</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>48824BAD-A0F5-48F2-9DFC-B32F5A4E118F</anforande_id>
<anforande_nummer>129</anforande_nummer>
<talare>JAN ERTSBORN (FP) replik</talare>
<parti>FP</parti>
<anforandetext>
Herr talman! När man tillhör det liberala partiet i riksdagen är man väldigt stolt att tala om kvinnlig rösträtt och den verksamhet som mina företrädare en gång gjorde. Men jag har väldigt svårt att se likheterna mellan kvinnlig rösträtt och kvinnor i börsbolagens styrelser. Om kvinnor hade tillräckligt med aktier skulle man möjligen kunna rösta fram sig själva. Det finns faktiskt den möjligheten.
Kontentan är att vi inte tycker att de som driver och äger företag ska vara bundna av lagregler när det gäller könskvoteringen. Det viktiga vid utseende av styrelseledamöter är och förblir kompetens. Där är jag övertygad om att den kompetensen finns hos många kvinnor. Den kommer att finnas hos än fler kvinnor allt eftersom tiden går. Men vi säger definitiv nej till lagstiftning om detta.
</anforandetext>
<intressent_id>09812885803</intressent_id>
<rel_dok_id>GY01CU15</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2011-03-04 06:59:39</systemdatum>
<systemnyckel>276430</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GY0966/#anf129</protokoll_url_www>
</anforande>
