<anforande>
<dok_hangar_id>2446299</dok_hangar_id>
<dok_id>GY0965</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2010/11:65 Onsdagen den 2 mars</dok_titel>
<dok_rm>2010/11</dok_rm>
<dok_nummer>65</dok_nummer>
<dok_datum>2011-03-02 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Begäran om skrivelse från regeringen inför EU:s vårtoppmöte</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>197E63B8-22CE-491E-8BC2-C6EAD1FBDEFA</anforande_id>
<anforande_nummer>74</anforande_nummer>
<talare>BJÖRN VON SYDOW (S) replik</talare>
<parti>S</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Nog är det underligt att de borgerliga i hela denna debatt företräder ståndpunkten att de är helt emot att få tillfälle att göra ett skriftligt betänkande, justerat in i detalj i finansutskottet, anmält på partiernas riksdagsgrupper - eftersom det är en stor fråga - och därefter debatterat i kammaren, på en skrivelse om innebörden i riksdagens ställningstagande som går från talmannen till regeringen och ger EU-nämnden möjlighet att till statsministern säga att vi tillstyrker den förhandling som statsministern kanske ser sig tvungen att ha vid toppmötet. 
Det är obegripligt när Anna Kinberg Batra, som är gruppledare för Moderaterna, samtidigt säger att de instämmer i det fempunktsprogram som Thomas Östros för Socialdemokraterna lägger fram. 
Fru talman! Det är sant att jag var mycket engagerad för att riksdagen, fackutskotten och plenum skulle komma fram bättre. Det var också för att hela riksdagsgrupperna skulle få en chans att sätta sig in i EU-frågorna och för att medierna på ett lättbegripligt sätt skulle kunna ta del av vad frågeställningarna är. 
Jag måste säga: Att sätta sig emot ett initiativ för att få en sådan här demokratisk process strider på inget sätt mot de ambitioner jag under min tid hade för att leda förbättringsarbetet när det gäller EU-politiken i Sveriges riksdag.
(Applåder)
</anforandetext>
<intressent_id>0787533297400</intressent_id>
<rel_dok_id>GY01FiU45</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2011-03-03 05:01:42</systemdatum>
<systemnyckel>276175</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GY0965/#anf74</protokoll_url_www>
</anforande>
