<anforande>
<dok_hangar_id>2442944</dok_hangar_id>
<dok_id>GY0960</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2010/11:60 Onsdagen den 16 februari</dok_titel>
<dok_rm>2010/11</dok_rm>
<dok_nummer>60</dok_nummer>
<dok_datum>2011-02-16 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Kommunala och regionala frågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>1C09B451-1AF0-4D40-9E13-3B3BF41A5E23</anforande_id>
<anforande_nummer>155</anforande_nummer>
<talare>CECILIA BRINCK (M) replik</talare>
<parti>M</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Som jag sade är det fundamentala skillnader mellan offentligt företagande och privat, inte minst när det gäller möjligheterna till förlusttäckning. De skillnaderna finns i hög grad på energimarknaden. Var går gränsen? Hur kan man utforma en lagstiftning som ger möjlighet för kommunala energibolag att agera utöver de gränser som kommunallagen i dag medger - det är ju det som är bekymret - men inte för andra? Varför ska man göra det?
Vad händer när det kommunala bredbandsbolaget - det finns många sådana i landet - plötsligt vill utöka sitt verksamhetsfält till kommunen bredvid eller kommunen bortom kommunen bredvid? Det blir otroligt svåra gränsdragningsproblem.
De undantag som finns i lagstiftningen i dag är inte oproblematiska. Det finns situationer där de mer eller mindre uppenbart kommer i konflikt med framför allt lokaliseringsprincipen i kommunallagen. Det får man hantera inom ramen för den rättsordning som finns. Det har man lyckats göra hittills. Vi tycker att det är vettigt att invänta vad utredaren kommer fram till. Om vi måste titta på lagstiftningen efter det får vi naturligtvis göra det.
</anforandetext>
<intressent_id>0590020362617</intressent_id>
<rel_dok_id>GY01KU24</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2011-02-17 11:11:49</systemdatum>
<systemnyckel>275838</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GY0960/#anf155</protokoll_url_www>
</anforande>
