<anforande>
<dok_hangar_id>2702471</dok_hangar_id>
<dok_id>GY09113</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2010/11:113 Fredagen den 10 juni</dok_titel>
<dok_rm>2010/11</dok_rm>
<dok_nummer>113</dok_nummer>
<dok_datum>2011-06-10 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Svar på interpellationerna 2010/11:349 och 350 om utvecklingen från små till medelstora företag</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>interpellationsdebatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>DBBCBFED-E1F4-47C4-9BB3-37B95D2ABEC4</anforande_id>
<anforande_nummer>27</anforande_nummer>
<talare>BÖRJE VESTLUND (S)</talare>
<parti>S</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag tror säkert att departementet har gjort en utvärdering. Men det finns också andra som gör utvärderingar, som OECD. En av de punkter som OECD pekar på är att det är okej med tillväxten i små företag men att det är ett problem att företagen inte växer.
Man ska egentligen inte angripa någon som inte har något inlägg kvar. Men jag tycker så här, Johan Johansson: Ta och läs skattelagstiftningen från tiden innan man avskaffade förmögenhetsskatten i stället för att springa på borgerliga tankesmedjeseminarier, så tror jag att du får lite bättre information! I det här fallet vet jag att jag har rätt.
Jag skulle bara slutligen vilja säga något med anledning av den här skattediskussionen. Jag håller med Maud Olofsson om en sak. Det är naturligtvis viktigt att man hela tiden arbetar med skattesystemet. Det är ett av skälen till att vi just nu har tillsatt en egen utredning för att titta på hela skattesystemet, så att alltihop hänger ihop. Det är viktigt. Jag tror att det är nyttigt att man gör det. Jag tror att det över huvud taget är nyttigt att man ser över hela skattesystemet just nu, för nu är det väldigt snårigt och väldigt mycket undantag. Därför tror jag att skattemedlet är en sak man ska använda.
Men problemet är ju att oavsett om vi diskuterar välfärdsfrågor, arbetsmarknadsfrågor, kulturfrågor, näringspolitiska frågor eller andra frågor är medlet alltid: Sänk skatterna lite till!
Då sänker vi skatterna lite till, och då kan man sänka skatterna ytterligare. Det blir väldigt ensidigt om man tror att man ska bygga upp en politik bara på att sänka skatterna. Det blir till och med infantilt, fru talman.
</anforandetext>
<intressent_id>0720249554818</intressent_id>
<rel_dok_id>GY10350</rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2011-09-13 10:26:24</systemdatum>
<systemnyckel>282411</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GY09113/#anf27</protokoll_url_www>
</anforande>
