<anforande>
<dok_hangar_id>2700811</dok_hangar_id>
<dok_id>GY09112</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2010/11:112 Torsdagen den 9 juni</dok_titel>
<dok_rm>2010/11</dok_rm>
<dok_nummer>112</dok_nummer>
<dok_datum>2011-06-09 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>5C6A52DC-54E3-4764-A1CD-1C9B40FC6DF3</anforande_id>
<anforande_nummer>148</anforande_nummer>
<talare>JULIA KRONLID (SD) replik</talare>
<parti>SD</parti>
<anforandetext>
Fru talman! När det gäller illegala aborter lyfter Sverigedemokraterna fram att vi måste diskutera frågan utifrån flera infallsvinklar. Vi behöver se till bakgrunden, till varför kvinnor utsätter sig för risken med illegal abort. Vi behöver påverka länder att bekämpa sexuella övergrepp, fattigdom, kvinnors ekonomiska utsatthet och skadliga patriarkala samhällsstrukturer liksom att ensamma mammor blir stigmatiserade, att kvinnor får dålig information om och dålig tillgång till preventivmedel. Vi måste bekämpa hedersmord, lynchning och publik avrättning på grund av sex utanför äktenskapet. Det finns många frågor.
Om vi ska föra dialog med länder i abortfrågan, för att minska problemet med illegala aborter i länder där abort är förbjudet, menar jag att vi måste kunna ha respekt för andra synsätt än det svenska. I Sverige finns en fördömande attityd mot dem som vill problematisera abortfrågan och lyfta fram frågan om livets uppkomst. Dessutom finns det flera parter i abortfrågan - kvinnan, pappan och fostret.
Om jag som politiker ska representera ett land med synen att även fostret ska ha vissa mänskliga rättigheter skulle jag inte vilja mötas av den attityd som jag ser hos Hans Linde i dag, att inte ha någon förståelse för en annan syn i abortfrågan. Sverigedemokraterna verkar vara det enda parti som har en mer balanserad hållning när det gäller andra länders rätt till egen åsikt.
Fru talman! Hans Linde ville ha exempel på när vi ska visa andra länder respekt. Jag tyckte att jag var mycket tydlig med att vi måste problematisera det etiska dilemmat med abort. Vi måste kunna se att det finns olika åsikter. Lagstiftningen ser väldigt olika ut i olika länder. Man har behovsprövad abort i länder som Finland, Storbritannien och Island. Ska vi tvinga dem att ändra sin lagstiftning också?
</anforandetext>
<intressent_id>0638497389621</intressent_id>
<rel_dok_id>GY01UU15</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2011-06-10 05:08:22</systemdatum>
<systemnyckel>280981</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GY09112/#anf148</protokoll_url_www>
</anforande>
