<anforande>
<dok_hangar_id>2700139</dok_hangar_id>
<dok_id>GY09105</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2010/11:105 Torsdagen den 19 maj</dok_titel>
<dok_rm>2010/11</dok_rm>
<dok_nummer>105</dok_nummer>
<dok_datum>2011-05-19 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 10 §) Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2010 (forts. UU10)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>76319D80-4288-491D-BC6C-B0B10E4BD48A</anforande_id>
<anforande_nummer>118</anforande_nummer>
<talare>BODIL CEBALLOS (MP) replik</talare>
<parti>MP</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Det är positivt att höra att det går framåt, för när man inte har samma information som ministern känns det som att detta är rätt tröstlöst.
I dag hade jag en kort diskussion med utrikesministern om relationen mellan Marocko och Västsahara och EU:s relation till Marocko. Jag blev inte klar över varför man inte kopplar ihop Västsahara och Marocko när man diskuterar mänskliga rättigheter med Marocko. Utrikesministern sade att man bara talar med Marocko eftersom Västsahara är ockuperat.
Detta hör i allra högsta grad ihop, och det bör vara den inriktning som den svenska regeringen har. Marocko ockuperar Västsahara, och brotten mot de mänskliga rättigheterna är oerhörda. De pågår dagligen. Jag får information varje dag om saker som händer i Västsahara. Då kan vi inte säga: Vi diskuterar med Marocko men eftersom vi inte anser att Västsahara är en del av Marocko ingår det inte i diskussionen.
Men Marocko tycker uppenbarligen att Västsahara är en del av Marocko.
Jag hoppas att EU-ministern kan föra in detta perspektiv i den svenska utrikespolitiken.
I dag kom Aid Watch-rapporten. Den visar att det är svårt för EU-länderna att leva upp till sina biståndsåtaganden. Tre av de länder som missköter sig mest är Italien, Tyskland och Spanien. Att Spanien gör det visste jag sedan länge, men att Tyskland som är ett rikt land gör det är anmärkningsvärt.
</anforandetext>
<intressent_id>0637028706011</intressent_id>
<rel_dok_id>GY01UU10</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2011-05-20 05:18:34</systemdatum>
<systemnyckel>280233</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GY09105/#anf118</protokoll_url_www>
</anforande>
