<anforande>
<dok_hangar_id>2349490</dok_hangar_id>
<dok_id>GX0999</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2009/10:99 Onsdagen den 7 april</dok_titel>
<dok_rm>2009/10</dok_rm>
<dok_nummer>99</dok_nummer>
<dok_datum>2010-04-07 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Hälso- och sjukvårdsfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>E3BE1683-80CC-45E5-928D-92234D623527</anforande_id>
<anforande_nummer>9</anforande_nummer>
<talare>KENNETH JOHANSSON (c) replik</talare>
<parti>c</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Ann Arleklo förvånar. Jag tycker att hon också borde ha läst protokollet från debatten om lesbiska kvinnors rätt till insemination. Det var vi överens om. I mitt parti ställde vi oss helt bakom det. Det var ingen från er sida som talade om att ni skulle gå vidare då.
Det är vi som aktualiserar frågan. Det är vi som i majoritetsställning har börjat göra någonting åt frågan. Det är gruppledarna inom allianspartierna här i riksdagen och Socialdepartementet som tillsammans nu sitter och jobbar aktivt. Jag betonar det som står i betänkandet: "aktivt jobbar". Jag vet att Barbro Westerholm i sitt anförande kommer att fördjupa de delarna.
Det är ingen tvekan om att det finns en ärlig vilja att gå framåt och en ärlig vilja att få fram idéer om hur vi framför allt ska leva upp till det som står i utskottets ställningstagande om att se på barnperspektivet och hur vi lever upp till det, att särskilt lägga fokus på barnets rätt att få kännedom om sitt biologiska ursprung. Det är ett starkt argument, utöver andra, för att göra det.
Att säga att vi förhalar frågan är också magstarkt. De som gör någonting förhalar frågan, men ni som inte gjorde ett dugg när det gäller frågan om ensamståendes rätt till insemination är på något vis duktiga. Lite ordning och reda i diskussionen måste det väl ändå vara.
Jag vidhåller att det arbete som nu pågår måste ta den tid som behövs. När vi är klara kommer vi att redovisa vårt förslag.
</anforandetext>
<intressent_id>0327857385513</intressent_id>
<rel_dok_id>GX01SoU11</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>264557</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GX0999/#anf9</protokoll_url_www>
</anforande>
