<anforande>
<dok_hangar_id>2349477</dok_hangar_id>
<dok_id>GX0986</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2009/10:86 Torsdagen den 11 mars</dok_titel>
<dok_rm>2009/10</dok_rm>
<dok_nummer>86</dok_nummer>
<dok_datum>2010-03-11 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Mellanöstern och Nordafrika</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>E751295E-36FE-43A8-975C-1095900C2689</anforande_id>
<anforande_nummer>12</anforande_nummer>
<talare>GUSTAV BLIX (m) replik</talare>
<parti>m</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag tycker att jag har svarat på dina frågor, Carina Hägg, om vad Moderaternas synpunkt på detta är. Jag har inte från dig hört något exakt citat av vad statsministern skulle ha sagt om detta, så jag vill inte gå in i den debatten. Men jag tycker att det är märkligt att man tar sig stora ord när det finns en demokratisk process i det här parlamentet. Vi har under mandatperioden landat i ett ställningstagande från bland andra Socialdemokraterna om att vi ska hålla fast vid principen om att folkmordskonventionen är viktig, inte bara när det gäller vad som är ett folkmord utan också när det gäller hur den saken ska prövas.
Detta sade Carina Hägg ingenting om i sitt anförande och inte heller nu i sin replik, trots att hon fick en direkt fråga från mig. Jag tycker att det är lite tråkigt, för jag tycker att det här är en viktig fråga, inte bara frågan om 
vad
 som hände.
Och det vill vi gå till botten med, och det vill vi att historiker och andra öppet ska kunna diskutera. Vi vill också att man ska få till stånd en försoning mellan de berörda och att offren, med familjer och andra, ska få upprättelse. Men det får man inte genom att i ett parlament med några enstaka rösters övervikt åt ena eller andra hållet avgöra den här typen av historiskt laddade frågor.
Låt oss i stället använda historien och titta ordentligt på vad det är som har hänt. Och låt försoningsprocessen ha sin gång i de här länderna. Den processen vill vi stödja på alla sätt vi kan.
</anforandetext>
<intressent_id>0741005094627</intressent_id>
<rel_dok_id>GX01UU9</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>263493</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GX0986/#anf12</protokoll_url_www>
</anforande>
