<anforande>
<dok_hangar_id>2349468</dok_hangar_id>
<dok_id>GX0977</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2009/10:77 Torsdagen den 18 februari</dok_titel>
<dok_rm>2009/10</dok_rm>
<dok_nummer>77</dok_nummer>
<dok_datum>2010-02-18 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Polisfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>E52A5DC2-6332-4753-9882-13638D2C7BC3</anforande_id>
<anforande_nummer>5</anforande_nummer>
<talare>THOMAS BODSTRÖM (s) replik</talare>
<parti>s</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Vi sade allihop att det är bra att det blir fler poliser. Det som vi kritiserade var fixeringen med kulramen. 
Johan Pehrson, du talade om vår splittring mer som oppositionspolitiker. Det är inte konstigt. Det är kanske falsk blygsamhet, men jag får fortfarande höra att jag är minister när jag går på gatan. Ni gör ju mig till det. Det är mig det handlar om. Det är oppositionen det handlar om. Det är regeringsalternativet. Detta gör ni i stället för att tala om vad ni själva ska göra och inte bara tala om att det utvärderas och bereds.
När du nu talar om splittring och enighet vill jag ändå ställa en fråga. Du brukar säga att det är 
Vi i femman
. Varför tycker du att det är så viktigt med en akademisk utbildning? Berätta för oss varför du tycker det. Det är nämligen det som regeringen inte har infört. Det är den första frågan.
Den andra frågan är: Varför tyckte du att det var så bra med en spjutspetsorganisation för svensk polis? Vad var det som gjorde att du faktiskt var den som var först ute med detta? 
Nu är det en replik med anledning av vad du har sagt. Vi behöver därför inte ha ett allmänt käbbel. Det handlar bara om dessa två frågor. Varför ska vi ha en akademisk utbildning, och varför ska vi ha en spjutspetsorganisation?
</anforandetext>
<intressent_id>0581480697617</intressent_id>
<rel_dok_id>GX01JuU13</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>262593</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GX0977/#anf5</protokoll_url_www>
</anforande>
