<anforande>
<dok_hangar_id>2349394</dok_hangar_id>
<dok_id>GX093</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2009/10:3 Onsdagen den 16 september</dok_titel>
<dok_rm>2009/10</dok_rm>
<dok_nummer>3</dok_nummer>
<dok_datum>2009-09-16 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>5DBC01FE-BBA7-4D07-89D7-3798D748FFFC</anforande_id>
<anforande_nummer>12</anforande_nummer>
<talare>HENRIK VON SYDOW (m) replik</talare>
<parti>m</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag tror att det händer att länder i EU bryter mot Europakonventionen. Likväl är alla anslutna till denna. Det dokument som vi har framför oss föreslår att också EU:s institutioner ska ansluta sig till Europakonventionen om mänskliga rättigheter, vilket i sig också vore ett skydd och öka möjligheten till kontroll av huruvida framtida beslut strider eller inte strider mot grundläggande fri- och rättigheter.
Jag tror att man också ska säga att de länder som är medlemmar i EU likväl har höga krav på sina rättsordningar. Det är en grundförutsättning för att bli medlem i Europeiska unionen. Jag skulle vilja säga att den värderingsytan föreslås stärkas med det utkast från kommissionen som nu ligger på bordet. Det tror jag är mycket viktigt.
Principen om ömsesidigt erkännande är central för att få ett mer effektivt rättsligt samarbete. Vi vet ju att skulle det fattas beslut i domstolar i andra medlemsländer som strider mot icke-diskrimineringsprinciper är det också rättsakter som inte kommer att få ett ömsesidigt erkännande i Sverige eller i andra medlemsländer. Det här är en stark princip. Det är en del av en vägransgrund. Skulle man fatta beslut i andra länder som står i strid med Europakonventionen om mänskliga rättigheter, i strid med de demokratiska grundvärderingarna så är det någonting som inte är föremål för ett ömsesidigt erkännande utan faktiskt en ordentlig vägransgrund.
</anforandetext>
<intressent_id>0292756653724</intressent_id>
<rel_dok_id>GW01JuU31</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>257053</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GX093/#anf12</protokoll_url_www>
</anforande>
