<anforande>
<dok_hangar_id>2349413</dok_hangar_id>
<dok_id>GX0922</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2009/10:22 Tisdagen den 3 november</dok_titel>
<dok_rm>2009/10</dok_rm>
<dok_nummer>22</dok_nummer>
<dok_datum>2009-11-03 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Information från regeringen om Europeiska rådets möte den 29 och 30 oktober</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>information från regeringen</kammaraktivitet>
<anforande_id>41901375-5B98-4E86-8A3C-6B46C7BC0D22</anforande_id>
<anforande_nummer>8</anforande_nummer>
<talare>ANNA KINBERG BATRA (m)</talare>
<parti>m</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Som statsrådet säger är det ju inte den höge representantens egen utrikesförvaltning. Därför vill jag ställa en följdfråga om ordförandeskapens roll.
EU-nämnden var i Spanien i förra veckan och inser att det här är en sådan fråga som kommer att glida över till spanskt ordförandeskap. Rådet bör ju ha en ganska stark roll i utformningen av detta även om bollen till stor del ligger hos den höge representanten. Det är ändå ländernas pengar. Det är ändå utrikespolitik som vi i Sveriges riksdag ville skulle vara av mellanstatlig tillsynskaraktär. Därför ber jag statsrådet att, om det är möjligt, säga lite mer om hur det svenska och spanska ordförandeskapet driver detta för att få bra politisk och demokratisk kontroll och hur de externa EU-kontorens roll ser ut att bli gentemot svenska eller spanska ambassader.
</anforandetext>
<intressent_id>012053331219</intressent_id>
<rel_dok_id></rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>257974</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GX0922/#anf8</protokoll_url_www>
</anforande>
