<anforande>
<dok_hangar_id>2349410</dok_hangar_id>
<dok_id>GX0919</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2009/10:19 Torsdagen den 22 oktober</dok_titel>
<dok_rm>2009/10</dok_rm>
<dok_nummer>19</dok_nummer>
<dok_datum>2009-10-22 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Jämställdhetsfrågorna under det svenska EU-ordförandeskapet</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>frågestund</kammaraktivitet>
<anforande_id>E694F54F-4144-45BA-A92E-0FA1FF02D2F5</anforande_id>
<anforande_nummer>57</anforande_nummer>
<talare>Integrations- och jämställdhetsminister NYAMKO SABUNI (fp)</talare>
<parti>fp</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Först vill jag säga att liberalerna ställde sig bakom det ställningstagande som Carina Hägg hänvisar till.
Det är beklagligt, vill jag säga, med en massa olika uttalanden av Berlusconi. Det möter jag både som ansvarig för romafrågor, diskrimineringsfrågor och jämställdhetsfrågor. Det är självklart att det är olämpligt, för att inte säga oacceptabelt med den typen av uttalanden från en regeringschef, i det här fallet i Italien.
Vi jobbar med mycket konkret politik för att förbättra kvinnors situation i EU, inte minst när det gäller kvinnors möjligheter till arbete och när det gäller våldsfrågor. Om jag ska ägna min tid åt att skicka ut uttalanden och pressmeddelanden varje gång Berlusconi uttalar någonting kommer det att kräva väldigt mycket tid. Men i bilaterala samtal med mina kolleger lyfter jag upp de här frågorna, och jag utgår från att statsministern gör det i bilaterala samtal med Berlusconi.
</anforandetext>
<intressent_id>0802373156815</intressent_id>
<rel_dok_id></rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>257860</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GX0919/#anf57</protokoll_url_www>
</anforande>
