<anforande>
<dok_hangar_id>2347408</dok_hangar_id>
<dok_id>GW0986</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2008/09:86 Onsdagen den 18 mars</dok_titel>
<dok_rm>2008/09</dok_rm>
<dok_nummer>86</dok_nummer>
<dok_datum>2009-03-18 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Allmänna motioner om inkomstskatter</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>8B9B0FAA-A88E-4257-8B01-392246FB1BE2</anforande_id>
<anforande_nummer>136</anforande_nummer>
<talare>MARIE ENGSTRÖM (v) replik</talare>
<parti>v</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag skulle kanske vilja se lite mer ödmjukhet från Fredrik Schulte. I sitt anförande sade han att Sverige står väldigt bra rustat och att det finns stort hopp om att jobben kommer tillbaka. Jag hoppas också att jobben kommer tillbaka. Men vi befinner oss i en mycket djup lågkonjunktur och det behöver göras mycket för att städa upp efter den finanskris som vi just nu genomlever.
Vad ni bland annat gör på skatteområdet - jag har lyssnat på de senaste replikväxlingarna - är att ni faktiskt straffbeskattar vissa grupper. Ni har lyckats öka en skattebas, nämligen de arbetslösa. Det är inte nog med att de får en lägre a-kassa. De får också högre skatt i och med ert jobbskatteavdrag. Så är det. Är man arbetslös får man inget jobbskatteavdrag. 
Jag lyssnade också på det som Fredrik Schulte sade om frivilligarbetarna. Enligt deras egna organisationer handlar det om ca 200 000 människor. De är inte få. De straffbeskattas också sedan vi ändrade regelsystemet för övriga avdrag. 
Vi från Vänsterpartiet har sagt att det finns fog för att hålla sig kvar vid nivån 5 000 kronor. Men se då över och ändra reglerna för de kostnadsersättningar som man får i stället. Varför, Fredrik Schulte, vill ni straffbeskatta vissa grupper i samhället?
</anforandetext>
<intressent_id>0906336297511</intressent_id>
<rel_dok_id>GW01SkU25</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>53015</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GW0986/#anf136</protokoll_url_www>
</anforande>
