<anforande>
<dok_hangar_id>2347376</dok_hangar_id>
<dok_id>GW0953</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2008/09:53 Fredagen den 19 december</dok_titel>
<dok_rm>2008/09</dok_rm>
<dok_nummer>53</dok_nummer>
<dok_datum>2008-12-19 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Åtgärder mot konjunkturförsvagningen</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>4C778F0B-C3BD-431C-A563-2ACE86D0700E</anforande_id>
<anforande_nummer>89</anforande_nummer>
<talare>MIKAELA VALTERSSON (mp) replik</talare>
<parti>mp</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag har stor respekt för att man vill förändra så att svarta jobb blir vita, men då är fortfarande frågan: Gäller inte det i hyresrätter och miljonprogramsområden? Jag förstår inte riktigt. Där finns det en enorm potential som verkligen skulle ge många arbetstillfällen. Gäller inte den ekvationen där?
Det är säkert så, som Carl B Hamilton själv säger, att det är systemet med hushållsnära tjänster som skiljer er från andra. Så är det nog. Ni har valt att avisera ett ROT-avdrag som ingår i konstruktionen med hushållsnära tjänster. Man hade kunnat säga att vi skulle göra det nu, på en gång, och sedan komma med ett nytt förslag om en månad med en ny konstruktion som också gäller flerbostadshus och hyresrätter för att kunna åstadkomma både energibesparingar och arbetstillfällen på det område där det finns en stor kraft och en stor potential.
Jag håller med om att det behövs många andra saker för att nå energi- och klimatmål. Därför har vi lagt fram ganska omfattande förslag i en partimotion. Det handlar om att man behöver ändra byggreglerna och energiförbrukningen per ytenhet. Man behöver göra det samtidigt som jag tror att man måste ge morötter i form av till exempel miljöinriktade ROT-avdrag och energieffektiviseringsstöd. Om man gör det samtidigt kan man få en väldigt bra utveckling där man når klimat- och energimål samtidigt som man möter lågkonjunkturen och skapar jobb.
</anforandetext>
<intressent_id>0880452278816</intressent_id>
<rel_dok_id>GW01FiU12</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>49904</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GW0953/#anf89</protokoll_url_www>
</anforande>
