<anforande>
<dok_hangar_id>2347427</dok_hangar_id>
<dok_id>GW09105</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2008/09:105 Torsdagen den 23 april</dok_titel>
<dok_rm>2008/09</dok_rm>
<dok_nummer>105</dok_nummer>
<dok_datum>2009-04-23 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Vissa väg-, fordons- och trafikfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>3B32F52E-7956-4CB0-B7CD-5EFE8C6CFC0D</anforande_id>
<anforande_nummer>19</anforande_nummer>
<talare>HANS STENBERG (s) replik</talare>
<parti>s</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Sven Bergström säger att det är naturligt att man som motionär är otålig och att det är regeringssidans roll att vilja utreda och grundligt bereda saker och ting, och det kan jag delvis hålla med om. Vi har olika roller i opposition och i regeringsställning. Det är inget nytt.
Det som är nytt är faktiskt något som jag inte har sett här i utskottet tidigare på de rätt många år jag har suttit i riksdagen, nämligen den totala undfallenheten mot regeringen från majoritetens sida.
Vi vet att Regeringskansliet fungerar trögt. Det finns väldigt många bromsande krafter där. Det är faktiskt nödvändigt att riksdagen då och då sätter ned foten och säger ifrån att vi inte accepterar att frågor dras i långbänk längre. Men tyvärr ser vi aldrig det numera. Efter regeringsskiftet har vi inte haft ett enda tillkännagivande till regeringen. Jag tycker att det visar någonting. Jag tycker faktiskt i slutändan att det här är farligt för demokratin. Riksdagen förvandlas till något slags transportkompani. Man säger ja och amen till vad regeringen än föreslår.
När det gäller tömningscentraler för taxi finns det inte några bärande argument för att inte genomföra det en enig riksdag begärde av regeringen 2006, det Svenska Taxiförbundet envetet tjatar om att få genomfört. Resonemanget om att man vill slå vakt om näringslivet håller inte när näringslivets egna organisationer kräver att få en förändring genomförd. Gå dem till mötes, så får vi en bättre ordning på våra gator!
</anforandetext>
<intressent_id>0851966755011</intressent_id>
<rel_dok_id>GW01TU13</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>54900</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GW09105/#anf19</protokoll_url_www>
</anforande>
