<anforande>
<dok_hangar_id>2347423</dok_hangar_id>
<dok_id>GW09101</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2008/09:101 Torsdagen den 16 april</dok_titel>
<dok_rm>2008/09</dok_rm>
<dok_nummer>101</dok_nummer>
<dok_datum>2009-04-16 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Polisfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>044645EE-F17A-4266-B334-53E6629FF425</anforande_id>
<anforande_nummer>15</anforande_nummer>
<talare>KRISTER HAMMARBERGH (m) replik</talare>
<parti>m</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Det kom 150 miljoner kronor i går till just den verksamheten. Därmed har vi klarat av fråga två.
Jag blir lite bekymrad över att vi i riksdagens kammare ska göra omfördelningar mellan två län. Jag tror inte att norrbottningarna blir särskilt imponerade över K G Abramssons önskan att omfördela resurser från det ena glesa länet till det andra. Med den nuvarande regeringens politik blir det mer polisresurser i både Västerbotten och Norrbotten. Det är möjligt att om Socialdemokraterna hade suttit kvar vid makten skulle K G Abramsson gjort allt han kunnat för att plocka bort poliser från Norrbotten och placera dem i Västerbotten, men det tycker jag hade varit en felaktig politik.
När det gäller polisutbildningen var det som sades som att koka soppa på en spik. Det är helt riktigt att den förra regeringen tillsatte en utredare, men vi tyckte att utredningsuppdraget - inte resultatet av det - var för tunt och för snävt. Det handlade bara om hur man skulle göra om polisutbildningen till en högskoleutbildning. Det sades ingenting om kraven på framtidens poliser. Det sades ingenting om innehållet, för det hade utredaren inte fått i uppdrag att titta på.
Vi vill göra saker ordentligt. Därför fick Anders Danielsson det utvidgade uppdraget. De flesta är positiva till det. Vi är många som är positiva. Förslagen kommer, men det hela ska göras på ett ordentligt, inte på ett slarvigt, sätt.
</anforandetext>
<intressent_id>0889860537413</intressent_id>
<rel_dok_id>GW01JuU22</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>54495</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GW09101/#anf15</protokoll_url_www>
</anforande>
