<anforande>
<dok_hangar_id>2347561</dok_hangar_id>
<dok_id>GV0998</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:98 Torsdagen den 17 april</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>98</dok_nummer>
<dok_datum>2008-04-17 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Kollektivtrafik och trafikupphandling</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>0A2E966E-9D3C-412F-9E3E-F2889780C42C</anforande_id>
<anforande_nummer>30</anforande_nummer>
<talare>NINA LARSSON (fp) replik</talare>
<parti>fp</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag har aldrig hävdat att priset inte skulle ha någon som helst betydelse, för det har det. Det ska vara en prisvärd nivå som läggs fram på en decentraliserad nivå. Det ska inte vi här i riksdagen besluta om. Det sker ute i våra regioner och kommuner. Det tycker jag är en rimlig hållning att ha.
Jag tror att det är viktigt att man har någon form av pris däremot. Jag kan tycka att det är rimligt att det är subventionerat med ungefär 50 procent i dagsläget. I dag har vi inte den konkurrensen som vi kanske skulle önska att vi hade. Det skulle kanske driva ned priset på vissa håll. I dagsläget kan jag tycka att en subventionering är rimlig.
Men att helt frångå någon som helst form av betalning för någonting som man utnyttjar och som också i många fall genererar utsläpp eller andra påfrestningar på vägnät och sådant tycker jag är helt orimligt. Det är väldigt viktigt att människor själva får göra det valet och göra den prioriteringen utifrån sin egen ekonomi. Jag tycker att det är fullt rimligt att kollektivtrafiken ska vara billigare, mer prisvärd, än mer klimatovänliga alternativ som att ta egen bil till exempel. Det är fullt rimligt. Men att helt vara utan någon form av prissättning på en sådan tjänst leder bara till att man slutar cykla och gå, och det tror jag inte på.
</anforandetext>
<intressent_id>0125036219125</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01TU7</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>68650</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV0998/#anf30</protokoll_url_www>
</anforande>
