<anforande>
<dok_hangar_id>2347561</dok_hangar_id>
<dok_id>GV0998</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:98 Torsdagen den 17 april</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>98</dok_nummer>
<dok_datum>2008-04-17 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Kollektivtrafik och trafikupphandling</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>56B10F76-C523-483A-A9A4-5C47286C9C91</anforande_id>
<anforande_nummer>25</anforande_nummer>
<talare>SVEN BERGSTRÖM (c) replik</talare>
<parti>c</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag invänder inte mot grundprinciperna i Peters resonemang att priset har betydelse. Självklart är det så. Tillsammans med en rad andra faktorer har det betydelse.
Vi tror inte att nolltaxa är rätt modell och att vi ska öka skattesubventioneringen ytterligare mot i dag. I de allra flesta länstrafikbolag är det 50-50. I några andra, till exempel i Skåne, är det större finansiering av resenärerna.
Peter för en mängd resonemang om reseavdrag, förmånsbeskattning och annat. Det finns anledning att göra det. Jag utgår från att vi får ta en ny omgång om detta i höst när vi får förslagen från regeringen.
Flera av de förslagen fanns med i 
Koll framåt
 och finns med i en arsenal av olika förslag för att just främja ett ökat resande med kollektivtrafik. Låt oss återkomma till det när vi har de konkreta förslagen på bordet.
Till dess är jag glad över att det ändock finns en sådan samstämmighet. Det är mycket angeläget att på alla möjliga sätt främja en bättre kollektivtrafik i landet.
</anforandetext>
<intressent_id>058426570914</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01TU7</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>68645</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV0998/#anf25</protokoll_url_www>
</anforande>
