<anforande>
<dok_hangar_id>2347555</dok_hangar_id>
<dok_id>GV0992</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:92 Onsdagen den 9 april</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>92</dok_nummer>
<dok_datum>2008-04-09 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Försäkringsrättsliga frågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>FAF62A10-2B5A-4746-A369-3D24763CC6E1</anforande_id>
<anforande_nummer>64</anforande_nummer>
<talare>EGON FRID (v) replik</talare>
<parti>v</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag hoppas ändå att Anti Avsan ger mig samma rätt att analysera verkligheten som han ger sig själv, så att Anti Avsan inte tar sig rätten att se sin analys som den enda sanna. Okej, vi kan diskutera hur många verkligheter det finns. Naturligtvis finns olika sätt att analysera de olika verkligheterna. Vi gör olika analyser utifrån ideologiska ståndpunkter och vilka väljare vi företräder.
Jag hörde en brandman uttala skillnaden mellan brandmannens intresse, syfte och inställning att göra en insats och en polismans insats. Brandmännen var fria att agera utifrån att de alltid, oavsett hur olyckan har uppkommit, vill göra en räddningsinsats. Jag tycker att det är viktigt att samhället ska ha den utgångspunkten i de generella insatserna, nämligen att vi ska göra en samhällsinsats genom att hjälpa människor oavsett hur olyckan har uppkommit. Det är den omfördelande effekten som är en viktig princip i ett generellt socialförsäkringssystem. Om det sker överflyttningar från det generella till sakförsäkringar, till exempel trafikförsäkringen, med hänvisning till att folk ska betala mer om de är mer riskbenägna, eller i det här fallet att det behövs juridiskt ombud för att få ut samma ersättning som man annars skulle ha fått, blir det ett tudelat samhälle som utifrån min analys skapar ännu mer problem än de som finns i dag - som det redan finns skäl nog att diskutera.
</anforandetext>
<intressent_id>0979278953316</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01CU13</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>68134</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV0992/#anf64</protokoll_url_www>
</anforande>
