<anforande>
<dok_hangar_id>2347551</dok_hangar_id>
<dok_id>GV0988</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:88 Torsdagen den 3 april</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>88</dok_nummer>
<dok_datum>2008-04-03 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Idrottsfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>FC5C2723-6DAE-416D-ADE3-168001A2F6B5</anforande_id>
<anforande_nummer>150</anforande_nummer>
<talare>TORBJÖRN BJÖRLUND (v) replik</talare>
<parti>v</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Dan Kihlström tar upp rätt mycket just runt idrottens självständighet.
Först ska jag bara säga att den reservation som Lars Wegendal lite hänvisade till är Vänsterpartiets reservation. Den handlar om jämställdhet. Vi är bättre än alla andra på det, tycker vi.
Men åter till det här med idrottens självständighet. Dan Kihlström för ett resonemang om personligt ansvar. Vi har en idrottsrörelse där alla ska få vara med. Alla ska kunna vara med på egna villkor och på något så när rättvisa villkor, på olika sätt.
Han tar upp kopplingen och det ömsesidiga beroendet när det gäller elitidrott. Det är någonting som det kan vara lite riskabelt att gå in på, tycker jag. Det finns naturligtvis en koppling. Men idrottsrörelsen är inte homogen. Den är otroligt splittrad på många sätt när det gäller skillnaden mellan elitidrott och breddidrott.
Jag ska kasta in en liten pinne i brasan, som kanske inte hör till. Men jag har en fråga till Dan Kihlström: Tycker Dan Kihlström att svensk idrott ska bojkotta OS i Kina? Det är en sådan sak som har att göra med självständighet men som också är kopplad till en aktuell politisk situation.
Vad gör vi om kineserna inte klarar av att lösa de problem de har internt? De fängslar meningsmotståndare. De terroriserar den egna befolkningen i Tibet och så vidare. Det finns ett antal sådana saker som faktiskt, i och med att OS går i Kina, är aktuella att diskutera.
Hur självständigt ska idrotten ta i det? Och vad tycker Dan Kihlström att idrotten ska ta för beslut?
Jag tycker att det finns en liten relevans. Vi har ju en idrottsrörelse som har Riksidrottsförbundet som högsta organ, men där finns också SOK, alltså Sveriges olympiska kommitté, och till det finns IOK. Det finns ett antal stora drakar inom idrottsrörelsen som påverkar Sverige och som faktiskt kanske behöver vara med i den här debatten också.
I detta anförande instämde Siv Holma (v).
</anforandetext>
<intressent_id>037508021018</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01KrU7</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>67878</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV0988/#anf150</protokoll_url_www>
</anforande>
