<anforande>
<dok_hangar_id>2347540</dok_hangar_id>
<dok_id>GV0977</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:77 Onsdagen den 12 mars</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>77</dok_nummer>
<dok_datum>2008-03-12 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Allmänna motioner om inkomstskatter</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>0A0D3531-E013-4C4D-8DAC-F51A578077DB</anforande_id>
<anforande_nummer>50</anforande_nummer>
<talare>FREDRIK SCHULTE (m) replik</talare>
<parti>m</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Vi har gjort flera välfärdssatsningar, till exempel läsa-skriva-räkna-satsningen, i budgeten. Det var en tydlig satsning på en förstärkning av skolan riktad mot de yngsta eleverna. Många av de välfärdssatsningar som vi har planerat ligger längre fram i tiden och kommer i slutet av mandatperioden.
Min poäng var att det resonemang som du förde i talarstolen, Marie Engström, om att vi nu kan se ett systemskifte framför oss inte stämmer. Vi kommer att möta väljarna 2010 med ett kraftigt sänkt skattetryck och ett förstärkt välfärdssamhälle. Därmed har vi raserat portalargumentationen i svensk vänster, nämligen att det inte går att förena sänkt skatt med stärkt välfärd. Det var min poäng. Jag tror att du får mycket svårt att fly undan det faktumet.
Det finns många goda saker att göra i politiken. Det finns många satsningar som det vore positivt om man kunde göra. Ekonomin är alltid begränsad. Jag tycker inte att man ska hamna i situationer där det goda blir det bästas fiende.
Det finns säkert många välfärdsreformer som vi kan vara överens om är bra och behjärtansvärda att genomföra. Men jag förstår inte hur du, Marie, kan vara en motståndare till den förändring som vi gjorde genom reformen med hushållsnära tjänster eftersom den har gett en så positiv effekt, så många nya jobb och så många nya företag. Den har gett många svenskar chansen och möjligheten att utnyttja den här tjänsten för att få vardagspusslet att gå ihop.
</anforandetext>
<intressent_id>0210198640127</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01SkU18</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>66378</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV0977/#anf50</protokoll_url_www>
</anforande>
