<anforande>
<dok_hangar_id>2347527</dok_hangar_id>
<dok_id>GV0964</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:64 Torsdagen den 14 februari</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>64</dok_nummer>
<dok_datum>2008-02-14 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 11 §) Forskning och forskarutbildning (forts. UbU5)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>E829B57E-CAEC-48BF-9C94-D9348312D574</anforande_id>
<anforande_nummer>111</anforande_nummer>
<talare>ULRIKA CARLSSON i Skövde (c) replik</talare>
<parti>c</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Framtida transportlösningar är en oerhört viktig forskningsdel och ett viktigt forskningsområde. Självklart är det så.
Vägsatsningar och järnvägssatsningar står ju inte emot varandra när man samplanerar transportslagen. Det är snarare för att på olika sätt bli mer rationaliserad och betydligt bättre för miljön.
Grundläggande för forskningen är att vi har både grundforskning och tillämpad forskning så att vi kan lyfta fram den industriforskning som finns i dag och koppla ihop den med den nya forskningen. Jag ser att vi har stora möjligheter att göra det i Sverige. Det finns också en stor vilja från fordonsindustrin att bli så miljövänlig som möjligt. Jag ser det som väldigt viktigt att vi på olika sätt kan vara med och främja den forskningen.
Framöver är det viktigt att vi på olika sätt skapar intelligenta transportlösningar och trafiklösningar och planering för det. Jag ser med spänning fram emot den andra propositionen som vi nu har talat något om.
</anforandetext>
<intressent_id>0836001490919</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01UbU5</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>65156</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV0964/#anf111</protokoll_url_www>
</anforande>
