<anforande>
<dok_hangar_id>2347507</dok_hangar_id>
<dok_id>GV0944</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:44 Fredagen den 14 december</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>44</dok_nummer>
<dok_datum>2007-12-14 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Reformerad beskattning av bostäder</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>91450C31-BE68-490A-9C61-F31F667EF7AE</anforande_id>
<anforande_nummer>93</anforande_nummer>
<talare>LENNART SACRÉDEUS (kd) replik</talare>
<parti>kd</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag tackar Tommy Waidelich för de kommentarerna och de synpunkterna. Ni talar om orimliga effekter. Du nämnde i ditt anförande 130 000 fastighetsägare i ditt eget län och valkrets Stockholms län. Det är förvisso många människor. Men frågan står ändå obesvarad: Hur hanterar vi den problematik som jag beskrev? Jag valde Grekland och Cypern. Jag kunde ha valt Spanien eller Portugal, andra exempel inom unionen, eller kanske Bulgarien som en del nu reser till och köper hus i. Den frågan står obesvarad.
Jag läser upp än en gång vad ni från oppositionens sida säger: Mot bakgrund av de principer som tillämpas kan vi inte föra fram ett förslag till kammaren som innebär att avslagsyrkandena i våra nu aktuella motioner tillgodoses fullt ut.
Tommy Waidelich, verkligheten är ibland så komplicerad att man ser ett problem men man vet inte riktigt hur man ska lösa det. Om ni finner oss tomhänta - säg gärna det - tycker jag att vi är lika tomhänta på bägge sidor. Faktum är att Europeiska unionen - då kommer vi tillbaka till folkomröstningen 1994 - nog har ändrat spelvillkoren för både er och oss.
Kritisera gärna detta! Men gör det mer trovärdigt utifrån hur ni vill ha det i stället själva. För jag tror att ni kommer att ha det lika lätt eller lika svårt att lösa denna fråga.
Retroaktivitet skulle väl innebära, utifrån min förståelse av det ordet, att uppskov som är från 1998, 1991 eller 1982 retroaktivt beskattas, och så får man en klumpsumma på detta fram till den 1 januari 2008. Det här är inte retroaktivt i den bemärkelsen, utan det löper från den 1 januari 2008. Om det skulle visa sig att det blir en enorm revolt 2009 ska den tacklas av bägge politiska sidor.
</anforandetext>
<intressent_id>0925968558417</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01SkU10</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>63113</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV0944/#anf93</protokoll_url_www>
</anforande>
