<anforande>
<dok_hangar_id>2347491</dok_hangar_id>
<dok_id>GV0928</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:28 Onsdagen den 21 november</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>28</dok_nummer>
<dok_datum>2007-11-21 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Utgiftsramar och beräkning av statsinkomsterna</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>A04F1A18-B228-4740-BCF0-97AB97B368BE</anforande_id>
<anforande_nummer>21</anforande_nummer>
<talare>PÄR NUDER (s) replik</talare>
<parti>s</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag är helt övertygad om att Ulf Sjösten kan spela en mycket viktig roll i Moderata samlingspartiet. Enligt moderatledaren ska ni ju inleda en etisk diskussion om förtroendemannamoral. Jag tror nog att du kan vara studierektor i den interna kampanjen.
Jag vill ändå fortsätta att diskutera den här frågan. Det ligger förslag på riksdagens bord som direkt motverkar ett ökat skattefusk och det finns förslag som leder till ett ökat skattefusk.
Ni drar ned på Skatteverkets resurser för att bekämpa skattefusk, trots att Skatteverket kan visa att deras insatser har lett till att 4 000 jobb har blivit vita och att skatteinkomsterna har ökat med 600 miljoner kronor. Ni lägger fram nya regler i skattesystemet som direkt uppmuntrar till fusk. Jag tänker naturligtvis på avdraget för så kallade hushållsnära tjänster - överklassnära tjänster är kanske en bättre benämning. Samtidigt yrkar ni avslag på de 60 extra miljoner kronor till Skatteverket som vi socialdemokrater har föreslagit för att bekämpa skattefusk. Hur går det ihop, Ulf Sjösten, med din höga privata moral och inställning till skattefusk? Varför tillför ni inte Skatteverket ytterligare resurser för att bekämpa det problem som jag tror att både du och jag tycker är väldigt stort?
</anforandetext>
<intressent_id>0138450838510</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01FiU1</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>60872</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV0928/#anf21</protokoll_url_www>
</anforande>
