<anforande>
<dok_hangar_id>2347594</dok_hangar_id>
<dok_id>GV09131</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:131 Onsdagen den 18 juni</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>131</dok_nummer>
<dok_datum>2008-06-18 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Riktlinjer för den ekonomiska politiken och Redovisning av skatteutgifter</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>D0A4EFFD-59CC-4E1F-A96A-6F8582241CA8</anforande_id>
<anforande_nummer>37</anforande_nummer>
<talare>ULLA ANDERSSON (v) replik</talare>
<parti>v</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag kan förstå att Johan Pehrson lyfter upp fotbollen och gläds över den för han har inte mycket att vara glad över nu för tiden. Det har under lång tid varit rea på liberala värderingar, och med tanke på FRA-debatten kan man konstatera att det till och med varit utförsäljning på liberala värderingar.
Jag tänkte ta upp några av de grundläggande principerna i liberalismen och återgå till socialförsäkringssystemen. I Folkpartiets valmanifest 2006 skriver ni: "Om en alliansregering i enlighet med Bankeryds-överenskommelsen sänker taket i sjukförsäkringen 2007 bör det återställas när kostnadsläget i försäkringen är under kontroll, vilket enligt vår bedömning kan vara fallet redan 2008."
När ni skrev detta kan man säga att det redan fanns överskott i sjukförsäkringen och planerades för stora framtida överskott. De senaste beräkningarna visar att överskottet kommer att vara 22 miljarder år 2010. Det känns extra märkligt när detta står precis ovanför en rubrik som lyder "Trygghet vid sjukdom". Visst är det väl härligt? Folkpartiet är med och straffar människor som är sjuka och talar samtidigt om trygghet vid sjukdom. Vad är det för människosyn som smugit sig in i de liberala värderingarna?
Nu har ni även gått med på en diagnosbaserad sjukförsäkring, det vill säga om du har ett hjärtfel har du rätt att vara sjukskriven 28 dagar, men inte längre. Har ni kanske blivit smittade av moderata värderingar? Vi har ju kunnat ta del av dokument där Moderaterna skriver att det är höga ersättningsnivåer i sjukförsäkringen som gör att folk blir sjuka.
Vad har hänt, Johan Pehrson, med de liberala värderingarna? Känns det inte lite hårt att ni är med och sänker ersättningarna i sjukförsäkringen, något som framför allt drabbar kvinnor och väldigt många barn? Varför straffar ni sjuka människor? Vad har hänt i Folkpartiet liberalerna?
</anforandetext>
<intressent_id>0628190530410</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01FiU20</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>72783</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV09131/#anf37</protokoll_url_www>
</anforande>
