<anforande>
<dok_hangar_id>2347594</dok_hangar_id>
<dok_id>GV09131</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:131 Onsdagen den 18 juni</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>131</dok_nummer>
<dok_datum>2008-06-18 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Riktlinjer för den ekonomiska politiken och Redovisning av skatteutgifter</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>A39A2686-7B13-4505-8FA5-16F09459C12F</anforande_id>
<anforande_nummer>22</anforande_nummer>
<talare>LARS ELINDERSON (m) replik</talare>
<parti>m</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Vi har haft två år på oss att fundera på den frågan. Det här påståendet förde Socialdemokraterna fram som ett av sina huvudargument i valrörelsen: Vi kommer att få en låglönearbetsmarknad. Vi kommer att konkurrera med låga löner, och det ska vi inte göra. Men vad har hänt?
Vi har haft en av de största samlade avtalsrörelserna på många år. Och vad hände? Jo, de i breda kvinnodominerade löntagaryrken fick den största lönehöjningen i mannaminne. Ert argument har vi funderat på i två år, och vi har konstaterat, om vi var osäkra, att det var fel.
Bnp-tillväxten påverkas negativt, säger Thomas Östros och hänvisade tidigare också till Konjunkturinstitutets rapport. Jag citerar ordagrant och inte valda delar ur Konjunkturinstitutets rapport: "BNP-tillväxten stärks också av att finanspolitiken läggs om i en expansiv riktning 2009 och 2010." Oss ekonomer emellan betyder detta i huvudsak att regeringens skattesänkningar och satsningar på infrastruktur kommer att förstärka bnp-utvecklingen under de kommande åren.
I den här kammaren är vi inte ekonomer, säger Thomas Östros. Jag tycker ändå att man ska använda den kunskap man har fått som ekonom för att fatta kloka beslut. Det är tråkigt att han helt avstår från att ställa frågor som syftar just till att lyfta fram kunskap om ekonomiska faktorer. Och jag fick inget svar på någon av de tre frågor som jag ställde, vilket är tråkigt.
</anforandetext>
<intressent_id>0905755961314</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01FiU20</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>72768</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV09131/#anf22</protokoll_url_www>
</anforande>
