<anforande>
<dok_hangar_id>2347593</dok_hangar_id>
<dok_id>GV09130</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:130 Tisdagen den 17 juni</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>130</dok_nummer>
<dok_datum>2008-06-17 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Samgående mellan Posten AB och Post Danmark A/S</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>21C5264D-A2F1-4130-9611-25F4A15A0D8E</anforande_id>
<anforande_nummer>22</anforande_nummer>
<talare>KENT PERSSON (v) replik</talare>
<parti>v</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Hans Rothenberg, man gör alltid val när man skriver någonting. Det är också ett val att inte skriva till exempel om börsintroduktion och privatisering.
Hans Rothenberg står här och spår i framtiden om hur bra fusionen eller samgåendet mellan svenska Posten och danska Posten kommer att bli. En sak som jag har lärt mig genom åren är att man vid alla omorganisationer, företagsköp, uppköp och fusioner har en tendens att överskatta vinsterna och underskatta svårigheterna. Det är allmänt välkänt, och det kommer säkerligen också den här affären att visa när den väl genomförs.
Det finns ett problem som jag ser det, och det är CVC Capital som är delägare i danska Posten. Hans Rothenberg har varit inne på det och tror att det kommer att lösa sig så småningom. Men det här är inte vilket riskkapitalbolag som helst, utan det är ett av Europas största som äger 53 företag över världen med över 400 000 anställda och en omsättning på över 500 miljarder kronor per år.
David Begg, som är ordförande i irländska LO, skrev för ett år sedan i Irish Independent följande: Det här är ett exempel på ett bolag som tar över framgångsrika företag som de sedan effektiviserar och plundrar, och de avskedar anställda medan de betalar ut drömlika bonusar till sig själva.
Det här är alltså någonting som är välkänt. Jag undrar: På vilket sätt kommer CVC att kunna tillföra det nya bolaget kunskap och utveckla de posttjänster som behövs i framtiden? Och hur kommer utvecklingen att bli när det gäller posttjänsterna i hela landet?
</anforandetext>
<intressent_id>0124035957411</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01NU13</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>72532</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV09130/#anf22</protokoll_url_www>
</anforande>
