<anforande>
<dok_hangar_id>2347586</dok_hangar_id>
<dok_id>GV09123</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:123 Torsdagen den 5 juni</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>123</dok_nummer>
<dok_datum>2008-06-05 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 9 §) Bostadsförsörjningsfrågor och Hyresrätt och bostadsrätt m.m. (forts. CU18 och CU19)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>692AC4F0-75AC-4004-BDF6-1380AC81E3F4</anforande_id>
<anforande_nummer>98</anforande_nummer>
<talare>EGON FRID (v) replik</talare>
<parti>v</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Det är inte utan att man efter två år i riksdagen börjar bli trött på att ni i alliansen framställer allting som var innan som så fruktansvärt dåligt. Det vore åtminstone på sin plats att ni gör det betydligt bättre, när det gäller både politiken och närvaron av ministrar som deltar i debatten. Jag vill ge Carina Moberg rätt i det utifrån att vi har en överenskommelse, som vi för vår del har skött. Trots att vi har gjort det väljer ministern att inte komma. Om det inte finns några propositioner att diskutera, som Carina Moberg sade, måste vi förvänta oss att kunna diskutera bostadspolitiken med ministern även om det, som Ewa Thalén Finné säger, enbart är ett motionsbetänkande.
Det handlar naturligtvis om att den nationella bostadspolitiken är oerhört viktig i den sociala bostadspolitiken för att kommunernas bostadsförsörjningsansvar ska kunna upprätthållas. Vi vet att allmännyttans viktiga roll är central i detta. Jag tycker inte att vi ska fastna enbart i en Stockholmsdebatt.
Det som är skillnaden nu mot vid tidigare bostadskriser i Sverige är att det är ett nationellt problem. Jag har träffat företagare i Falköping som är besvikna över regeringens politik på grund av att det inte kan byggas hyresrätter så att anställda i deras företag inte har någonstans att bo. Å andra sidan ser vi att kommuner förvägrar folk att efterfråga hyresrätter därför att kommunerna inte har det på sin agenda att bygga hyresrätter.
Är det rimligt att vissa kommuner förvägrar folk att efterfråga hyresrätter? Hur ser Ewa Thalén Finné på att kommunerna ska kunna upprätthålla sitt bostadsförsörjningsansvar om man inte får stöd i en nationell politik?
</anforandetext>
<intressent_id>0979278953316</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01CU18</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>71524</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV09123/#anf98</protokoll_url_www>
</anforande>
