<anforande>
<dok_hangar_id>2347575</dok_hangar_id>
<dok_id>GV09112</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:112 Torsdagen den 15 maj</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>112</dok_nummer>
<dok_datum>2008-05-15 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Multilateralt samarbete om strategiska flygtransporter</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>7422A463-96C0-44B1-A053-8C49E44ECC0E</anforande_id>
<anforande_nummer>6</anforande_nummer>
<talare>ROLF GUNNARSSON (m) replik</talare>
<parti>m</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag står upp för den politik som vi i alliansen för.
Motivet till att ert projekt inte gick i hamn var inte det som Peter Jonsson sade nu. Vi uppvaktades i den frågan ända fram till sommaren inför valet när ni fick lämna departementet. Det sades inte alls att det var motivet till att det inte skulle bli någonting. Det var ett klart, konkret besked från departementet att man ville köpa in två plan, och vi var positiva i den diskussionen, i alla fall i den förberedande diskussionen kring det här.
Att det blev för dyrt var inte motivet till att det avskrevs. Det kom ett val emellan, och ni fick lämna departementet.
Men det finns fortfarande några frågor. I övrigt kan jag instämma i flera av Peter Jonssons kommentarer.
Varför tycker ni att 550 timmar är fel? Hur har ni kommit fram till ert alternativ? Hur har ni räknat fram att det behovet finns, mot det som Försvarsmakten har kommit fram till?
Är motmedelsfrågan viktig i de fortsatta flygningarna? Är det bara en bagatell för er? Vi tycker att det är en viktig sak. Vi har ett stort ansvar när det gäller att flyga utan motmedel.
Den kanske viktigaste frågan av alla är den ideologiska frågan, om det som sades i måndagens interpellationsdebatt var en omsvängning i den socialdemokratiska politiken när det gäller internationella insatser. Var det en omsvängning, eller var det två urspårningar av två kolleger till dig?
</anforandetext>
<intressent_id>0785143384002</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01FöU11</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>70138</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV09112/#anf6</protokoll_url_www>
</anforande>
