<anforande>
<dok_hangar_id>2347575</dok_hangar_id>
<dok_id>GV09112</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2007/08:112 Torsdagen den 15 maj</dok_titel>
<dok_rm>2007/08</dok_rm>
<dok_nummer>112</dok_nummer>
<dok_datum>2008-05-15 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Multilateralt samarbete om strategiska flygtransporter</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>7AF04F08-B013-40C9-ABDE-312BCC3D6A14</anforande_id>
<anforande_nummer>24</anforande_nummer>
<talare>PETER RÅDBERG (mp) replik</talare>
<parti>mp</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Det förs en diskussion om huruvida det ska finnas en Nordic Battlegroup 2011 över huvud taget. Den frågan är inte löst utifrån den ekonomiska situation som råder just nu. Kopplar du då ihop den med flygtransporterna så vet vi inte var vi landar.
När det gäller internationella insatser rent allmänt vet vi inte vad vi ska satsa på framdeles på grund av ekonomin. Vi kan ju inte heller vara överallt. Det hänger också ihop med flygtransporterna.
Det finns en massa sådana parametrar som hänger i luften. Därför vill jag ha ett tydligt underlag för vad de 550 timmarna ska användas till. Det är det vi bygger vår kritik på.
Vi har sagt att vi vill ha detta. Sverige kan inte ensamt ha ett sådant här C 17-plan. Vi måste gå ihop med andra länder. Det är vi helt överens om. Men frågan är på vilka villkor, på vilket sätt och hur många timmar? Det är det underlaget som saknas för att vi ska kunna fatta ett bra beslut. Det är det som är hela grejen.
Nu kopplar man ihop den otroligt risiga ekonomin med ett försvar i nästan fritt fall. Det ska bli spännande och intressant att se och höra nu kl. 14 vilka förslag ÖB kommer fram med. Detta rimmar illa, och det blir dålig tajmning. Det är det här jag vill ha svar om från Staffan Danielsson.
</anforandetext>
<intressent_id>0781648625615</intressent_id>
<rel_dok_id>GV01FöU11</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>70156</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GV09112/#anf24</protokoll_url_www>
</anforande>
