<anforande>
<dok_hangar_id>2347710</dok_hangar_id>
<dok_id>GU0998</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2006/07:98 Onsdagen den 25 april</dok_titel>
<dok_rm>2006/07</dok_rm>
<dok_nummer>98</dok_nummer>
<dok_datum>2007-04-25 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Diskriminering</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>A36A2AB8-CBF1-43A2-AE67-632E16389018</anforande_id>
<anforande_nummer>64</anforande_nummer>
<talare>EVA FLYBORG (fp) replik</talare>
<parti>fp</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag vill gärna säga att jag verkligen ser och känner det engagemang som finns. Jag vet att dessa frågor sedan många år finns högt upp på Vänsterpartiets dagordning. Här har vi en gemensam målsättning.
Återigen, fru talman: Det är inte sagt att de 25 procenten ska vara på detta område. Även om vi får färre regler behöver de inte blir sämre. 
I detta svar kan jag kanske också inkludera varför vi sätter press på arbetarna och inte på företagarna. Men det är ju det vi gör. Jag sade tidigare att vi har 20 000 sidor med text som man som företagare ska följa. Det kostar företagen 70 miljarder och samhället 140 miljarder per år. De pengarna och den kraften och energin ska vi rikta mot andra saker än att göra våra företagare till byråkrater.
I betänkandet föreslår vi avslag på i stort sett alla motioner. Vi vill invänta propositionen. Vi skickar med detta, och jag och flera med mig har i dag sagt att det finns många bra tankar och idéer i detta. Jag hoppas att regeringen är sådan att man tar till vara idéer som kommer från alla partier. Det är självklart det allra bästa.
Vad gäller ombudsmännen uppskattar jag den öppna attityden att man inte vet från början. Ingen av oss vet. Vi har prövat det ena sättet, nu vill vi pröva ett annat sätt med en sammanhållen myndighetsstruktur. Jag vet inte om filmvärlden kan hjälpa oss - "En för alla, alla för en". Kanske får man en större styrka om man gemensamt kan driva vissa frågor och andra saker.
</anforandetext>
<intressent_id>0401150407611</intressent_id>
<rel_dok_id>GU01AU11</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>83767</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GU0998/#anf64</protokoll_url_www>
</anforande>
