<anforande>
<dok_hangar_id>2347705</dok_hangar_id>
<dok_id>GU0993</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2006/07:93 Onsdagen den 18 april</dok_titel>
<dok_rm>2006/07</dok_rm>
<dok_nummer>93</dok_nummer>
<dok_datum>2007-04-18 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Namnlagen</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>D3A31EB3-5653-4548-A4D3-C538005B1875</anforande_id>
<anforande_nummer>52</anforande_nummer>
<talare>LISELOTTE OLSSON (v) replik</talare>
<parti>v</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag tycker att Yvonne Andersson talar mot sig själv. Det är just detta som jag och Vänsterpartiet vill; det handlar om att människor ska få vara som de vill på egna villkor. Även om det bara handlar om 55 personer är det ändå människor som känner så här: Min kropp är fel. Det här är inte jag. Jag vill vara en annan person, och jag 
är
 en annan person.
Tänk på det exempel jag tog upp - han som var född som Lennart och ser ut som Lennart när han har på sig manskläder. Men han lever som kvinna. Han är transvestit. Han har inte gjort operationen men uppfattar sig ändå som kvinna på alla möjliga sätt och vill ha det kvinnliga namnet Pia.
Jag tycker inte att det här är slätstruket; jag tycker tvärtom att det ökar mångfalden och ger ett mångfasetterat samhälle. Precis som du säger ska vi tillåta oss att vara som vi vill. Det är det som handlar om individens rätt. Ni på allianssidan och högersidan brukar ju vara förespråkare för att det ska vara individen som ska avgöra. Ni brukar tala om individens rätt och så vidare. Men i det här fallet är det plötsligt inte så. Jag får inte riktigt detta att gå ihop.
</anforandetext>
<intressent_id>0835507837915</intressent_id>
<rel_dok_id>GU01CU16</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>83275</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GU0993/#anf52</protokoll_url_www>
</anforande>
