<anforande>
<dok_hangar_id>2347701</dok_hangar_id>
<dok_id>GU0989</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2006/07:89 Torsdagen den 12 april</dok_titel>
<dok_rm>2006/07</dok_rm>
<dok_nummer>89</dok_nummer>
<dok_datum>2007-04-12 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 6 §) Vissa transportpolitiska frågor m.m. (forts. TU8)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>94352960-C242-4F63-8CAB-F3ACD3812455</anforande_id>
<anforande_nummer>101</anforande_nummer>
<talare>CHRISTER WINBÄCK (fp) replik</talare>
<parti>fp</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag är ledsen att behöva säga att jag inte uppfattade riktigt allt som Karin Svensson Smith sade, om det nu berodde på akustiken eller på att Karin Svensson Smith inte höll sig tillräckligt nära mikrofonen. Men om jag förstod det rätt handlade det om OPS vara eller icke vara. Vi kan väl ta det därifrån.
OPS handlar inte bara om att låna pengar. Det handlar också om att man tillsammans med företag på olika sätt ska utverka möjliga lösningar för hur man ska producera exempelvis en järnväg eller en väg. Som jag sade förut när någon pratade just om procenten för Riksgälden handlar det inte bara om att titta på enstaka pusselbitar i en lång kedja av olika saker som ska utföras utan det gäller att se på helheten. Jag betvivlar inte att den utredning som Karin Svensson Smith hänvisar till har kommit fram till detta. Men det kan ju hända att andra utredningar kan hitta andra nycklar också i detta.
Det är inte så att man inte har prövat det här med gott resultat i andra länder. Trafikutskottet har själva varit och tittat bland annat i Frankrike där man har haft lösningar, kanske inte helt likartade dem som vi har tänkt oss i Sverige, men dock. Det är väl viktigt att se vad som är bra och vad som är dåligt i en sådan här process och ta vara på de bästa bitarna.
</anforandetext>
<intressent_id>0455256796113</intressent_id>
<rel_dok_id>GU01TU8</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>82955</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GU0989/#anf101</protokoll_url_www>
</anforande>
