<anforande>
<dok_hangar_id>2347700</dok_hangar_id>
<dok_id>GU0988</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2006/07:88 Onsdagen den 11 april</dok_titel>
<dok_rm>2006/07</dok_rm>
<dok_nummer>88</dok_nummer>
<dok_datum>2007-04-11 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Gymnasieskolan</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>EAFD01A8-3A3B-4AD7-B6F2-BC8C6B53782C</anforande_id>
<anforande_nummer>230</anforande_nummer>
<talare>MATS GERDAU (m) replik</talare>
<parti>m</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Då har nog Rossana Dinamarca inte hört särskilt mycket i den här salen tidigare. Det finns mycket mer som det kan knyta sig i magen av.
Det jag sade, fru talman, var att vi inte ska tvinga dessa elever att läsa ytterligare kärnämnen. Jag kan inte riktigt förstå det förgripliga i detta. Det är en frivillig skolform, där vi tycker att eleverna ska få välja mer själva vad de vill läsa. Vill de läsa historia är det jättebra, och då ska de få göra det. Men tvinga dem inte att läsa mer teoretiska ämnen. Det är det som du och ditt parti tillsammans med Socialdemokraterna vill, att göra hela gymnasiet mer och mer teoretiskt, att tona ned de yrkesförberedande kunskaperna mer och mer. Det är den exakta innebörden i Vänsterpartiets och Socialdemokraternas förslag.
Varför ser ni på vänsterkanten detta som en ambitionssänkning, när vi satsar på yrkeskunskaper? Varför gillar ni inte yrkeskunskaper längre? Det är det som det handlar om i grund och botten. De gamla arbetarpartierna har inte bara övergett arbetslinjen, utan de har också övergett värdet av och tilltron till yrkeskunskaper. Vi höjer kraven och ambitionen där avsevärt från vad ni lyckades med under de åtta-tio år som ni var med och styrde.
Det handlar inte om att tvinga eleverna att läsa utan om att ge dem möjlighet att läsa mer av det som de vill och anser sig ha nytta av i framtiden. Ska det vara så svårt för en vänsterpartist att förstå det här med valfrihet? Ja, det kanske ska vara det.
</anforandetext>
<intressent_id>0891731772016</intressent_id>
<rel_dok_id>GU01UbU9</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>82850</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GU0988/#anf230</protokoll_url_www>
</anforande>
