<anforande>
<dok_hangar_id>2347695</dok_hangar_id>
<dok_id>GU0983</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2006/07:83 Onsdagen den 28 mars</dok_titel>
<dok_rm>2006/07</dok_rm>
<dok_nummer>83</dok_nummer>
<dok_datum>2007-03-28 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Polisfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>6CE803CA-4DAC-45D7-B644-1651A575039E</anforande_id>
<anforande_nummer>132</anforande_nummer>
<talare>KARL GUSTAV ABRAMSSON (s) replik</talare>
<parti>s</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag kanske var lite ouppmärksam, men jag hörde inte att Cecilia Wigström talade om polisutbildningen. Vi måste få ställa de här kontrollfrågorna.
För att jag ska slippa ta replik på nästa talare kan väl Peter Althin förbereda sig på att ta upp den frågan.
Jag vill kommentera att vi har stängt 100 polisstationer. Jag har sett i mitt eget län att vi har varit tvungna att stänga polisstationer med en polis. En polis i ett polishus har ingen verkan. Arbetsmiljöfrågor och annat gör att det inte fungerar. Jag tror inte att man långsiktigt gör människor trygga genom att ha ett hus med en polisskylt på. Det måste finnas någon där som kan göra ett jobb.
Man kan organisera polisarbetet på helt andra sätt. Man sparar väldigt mycket pengar genom att stänga polisstationer. Vi har upplevt att folk som har varit med om detta har sagt att det har blivit mycket bättre och att man ser flera polispatruller. Det är mer ett konstaterande från min sida.
Hur är det med alliansens enighet när det gäller polisutbildningen, Cecilia Wigström? Vad säger Folkpartiet om att inlemma polisutbildningen i högskoleverksamheten? Skulle ni tycka att det vore bra? Hillevi Engström har ju antytt att hon inte har något emot det, Karin Nilsson likaså. Varför inte rent ut säga att vi kör på det spåret?
</anforandetext>
<intressent_id>0792474127508</intressent_id>
<rel_dok_id>GU01JuU6</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2010-01-01 00:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>82209</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GU0983/#anf132</protokoll_url_www>
</anforande>
